60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

25 Mart 2015 Çarşamba

Roket Adam


Bugün Roket Adam'ın doğumgünü. Peki kim bu roket adam ? Resimden çıkaramayanlar için; piyanosunun başında havaya zıplayan, Sir Elton John'dan başkası değil elbette. Aktif müzik yaşamına 60'lı yılların ortasında başlayan ve 70'li-80'li yılların en çok konuşulan rock yıldızlarının başında gelen John, bugün 68.yaşını kutluyor. Şarkılarıyla, sıradışı kostümleriyle, ünlülerle girdiği uzun soluklu tartışmalarla ve özel yaşamıyla her zaman kendinden söz ettirmeyi başarmış bir isim Elton John. Yarım asır geçmesine rağmen, bugün bile kendisini gazete manşetlerinde görebilirsiniz.

Rock müziğe piyanosuyla farklı bir kimlik kazandıran Elton John, ülkemizde Rocket Man, Tiny Dancer, Candle in the Wind, Sorry Seems to Be the Hardest Word, Your Song ve Sacrifice gibi şarkılarıyla bilinse de külliyatına bakıldığında arkasında sayısız hit şarkı bıraktığını rahatlıkla görebiliriz. Albümleri 300 milyondan fazla satan John'u, dünya gözüyle kendi şehrimde, Greatest Hits turnesi kapsamında izleme fırsatı da bulmuştum. Konser yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şarkı paylaşımına geçmeden önce 70'li yılların başında yaşanan gerçek bir olayı da aktarmak isterim. Elton John'un uçağı Los Angeles'a indiğinde kendisini John Lennon karşılar ve önünde dizlerinin üstüne eğilerek "bu o, bu o, bu Elton John" der. Elton John da Lennon'ı ayağa kaldırır ve "sen de John Lennon'sın" der. Bana kalırsa Elton John, Lennon'dan çok daha yetkin bir müzisyen. Onun şarkılarıyla büyüdüm desem yeridir. Bir neslin kahramanıdır. Hey gidi hey. Nice senelere !


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder