60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

8 Mart 2015 Pazar

Madonna - Rebel Heart (2015)


2008 yılında çıkardığı Hard Candy albümünden bu yana bekleneni veremeyen pop müziğin daimi kraliçesi Madonna, uzun zamandan sonra, yeni albümü Rebel Heart ile şeytanın bacağını kırmışa benziyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen BRIT Müzik Ödülleri sırasında geçirdiği kazayla medyayı sallayan 56 yaşındaki popçu, anlaşılan o ki yeni albümüyle de kendinden sıkça söz ettirecek.


On üçüncü stüdyo albümü Rebel Heart, oldukça sancılı bir dönemin ürünü aslında. Genç sevgilisinden ayrıldıktan sonra aşk acısıyla şarkı yazmaya koyulan ünlü popçu, şarkıların demo kayıtlarından bazılarının internete sızmasıyla birlikte öfkeden deliye dönmüş ve bu durumu “terörizm” olarak nitelendirmişti (şarkıları internete sızdıran kişi İsrail’de yakalandı). Ticari zekasından şüphe duyulmayan Madonna’ysa, bu durumu fırsata çevirmek için geçtiğimiz aylarda yeni albümden birkaç şarkısını resmi Youtube hesabına yüklemişti. Bitch I'm Madonna ve Unapologetic Bitch şarkılarını dinledikten sonra ilk izlenimim "olmusuz"du hatırlayacağınız gibi. Anlaşılan Madonna henüz son sözünü söylememiş olacak ki, albümün tamamını dinlediğimde gerçekten çok şaşırdım. Rebel Heart, kendisinin pop sahnesine dönüş albümüdür desek yeridir. Peki Rebel Heart'ı bu kadar özel yapan şey ne ? Birkaç maddeyle özetlemeye çalışacağım.


Öncelikle bu albüm, Madonna'nın vokallerinin ön planda olduğu gerçek bir Madonna albümü. Son iki albümde olduğu gibi düetlere ve yine ünlü isimlerin geri vokalleriyle süslenmiş şarkılara fazla yer verilmemiş. Mike Tyson, Nicki Minaj ve Nas gibi isimler albüme konuk olsa da hiçbiri Madonna'nın rolünü çalmıyor. Dahası bu albümde 90'lı yıllardan beridir özlediğimiz Madonna'nın çıplak sesi de fazlasıyla duyuluyor ki bu albüme samimiyet katmış. Pop müzik dünyasında son yirmi yıldır -özellikle genç isimler arasında- sıkça başvurulan auto-tune vb. numaralara bulaşmadan dinleyicilerinin karşısına bizzat kendi sesiyle çıkması belki de albümün en güçlü yanını oluşturuyor.

Rebel Heart, bir dans albümü olarak lanse edilse de, klasik Madonna albümlerinin olmazsa olmazlarından kabul edilen pop-balladlar da bu albümde fazlasıyla kendilerine yer bulmuşlar. Albümden yayınlanacak ikinci tekli olarak ilan edilen Ghosttown, albümdeki favori balladım Messiah ve melodisiyle daha ilk saniyelerden kendine bağlayan tipik bir ayrılık şarkısı olan Heartbreakcity bunlardan öne çıkanları. Joan of Arc'ta ise pop dünyasının süper kahramanlarından biri olarak kabul edilen Madonna'nın şu samimi itirafını dinliyoruz, "şuan süper kahraman olamam, daha Jan Dark değilim, insanım sadece"


İlk olarak albümün iki parça halinde yayınlanması düşünülmüş. Hareketli parçalardan oluşan "Rebel" (isyankar) kısmı bir diskte, balladların ve diğer orta tempo şarkıların toplanacağı "Heart" (kalp) kısmı ikinci bir diskte olacak şekilde. Fakat ne olduysa bu düşünceden vazgeçilmiş.

Aslında böylesi daha iyi. Çünkü Rebel Heart 25 şarkılık her duygu durumuna hitap eden uzun ve karma bir albüm olmuş. Eski Madonna albümlerini özleyenler de, Hard Candy ve sonrasında kendisini tanıyan yeni genç dinleyiciler de bir şekilde umduğunu buluyuor.

Grammy ve BRIT Müzik Ödüllerinde sahnelediği ve albümün de ilk klibinin çekildiği Living for Love, popüler müzikle ilişkisi her daim tartışılan bir örgüte selam çakan Illuminati, ne kadar genç kitleye hitap eden dans şarkılarıysa, şeytanı bol Devil Pray ve albüme ismini veren, Madonna'nın belki de albümdeki en huzur verici vokaliyle süslediği Rebel Heart da eski Madonna kitlesine hitap eden orta tempo şarkılar. Rebel Heart için bir şekilde nesilleri buluşturan ve köprü görevi gören bir albüm de diyebiliriz. Albümün en sıradışı parçalarından Iconic'i de unutmamak lazım.

-Super Deluxe basımının kapağı-

Tabii Madonna'dan bahsederken konunun bir şekilde cinselliğe geleceği de malumunuz. Her ne kadar sahneden düştüğünde basının bir kısmı kendisi için "büyükanne" manşetleri atsa da, Avicii ve Diplo gibi genç yapımcılarla çalıştığından mıdır bilinmez, Madonna'nın gençlik aşısı bir kez daha tutumuşa benziyor. 7'sinde neyse 70'inde de odur insan derler ya, 2015 yılındaki Madonna, 90'lı yıllardaki cüretkar ve genç Madonna'yı aratmıyor. Belki iddialı olacak ama, Rebel Heart, içerdiği cinsel referanslarla Erotica albümünden bu yana yayınlanan en cüretkar albümü.

"Duyman gereken bir şey var. Bu kutsal ve biricik. Cennetin kapısından girmene izin verebilirim. Söz veriyorum, bu günah değil. Kurtuluşu en derinlerde ara. Burada, yerde de yapabiliriz" gibisinden sözlerle bezeli Holy Water albümün iddialı parçalarından yalnızca biri. Ufak bir not; Holy Water, şarkıcının en ünlü hitlerinden biri olan Vogue'tan da bir iki dize içeriyor. Benzer bir gönderme de, Madonna'nın ilk yasaklı klibi Justify My Love'a selam duran Body Shop'ta mevcut. İsmiyle müsemma, bol bass efektli, S.E.X. ise yıllar öncesinde oyunun kurallarını koyan Madonna'nın, son dönemdeki Gri'nin Elli Tonu furyasına meydan okuması adeta.


Kısacası Rebel Heart, verdiği tek tük fireye (Grafitti Heart ile Veni Vidi Vici) rağmen, sağlam balladlarla ve eğlenceli dans parçalarıyla ayakları yere basan, yıllar sonrasında bile hatırlanacak bir Madonna albümü olmuş. Ekibine kattığı Mike Tyson'la beraber piyasadaki taklitlerinin suratlarına kocaman bir kroşe geçiren Kraliçe şaşırtmaya devam ediyor. Şimdi onlar düşünsün.

Bunları Dinlemek Lazım: Rebel Heart, Heartbreakcity, Devil Pray, Addicted, S.E.X., Messiah

Not: Madonna geçtiğimiz günlerde Ağustos sonunda çıkacağı ve yıllar sonra Avusturalya'yı da kapsayacağı söylenen Rebel Heart dünya turnesini açıkladı. Şimdilik Türkiye listede bulunmuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder