60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

28 Şubat 2015 Cumartesi

Yaşar Kemal

Pamuk tarlaları, dağ çiçekleri, kuşlar, emekçiler, sokak çocukları, Çukurova, Anadolu söylenceleri öksüz kaldı bugün. Ne yazabilirim bilmiyorum. Üzgünüm. Hakkımız varsa da helal olsun. Bana umut veren bir insan göçüp gitti. Satırlarını okurken sevinç gözyaşları dökmeme neden olan güzel bir insan gitti. "O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler" demişti zamanında. Allah rahmet eylesin.

“Benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, 
Savaş düşmanı olsun,
İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın,
Kimse kimseyi aşağılayamasın,
Kimse kimseyi asimile edemesin,
İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin.
Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, 
Bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.
Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, 
Yoksulluk bütün insanlığın utancıdır.
Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.”

- Yaşar Kemal


8 yorum:

 1. bir bir gidiyorlar , biz daha çok öksüz kalıyoruz her gidişler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dün Marquez bugün Kemal. Yeryüzünün rengini, uyumunu, uyumsuzluğunu en iyi şekilde yazan kalemler sırayla göçüyorlar.

   Sil
 2. Edebi kişiliğine asla sözüm olamaz mesela bi nce memedi bir solukta okuduğumu asla unutamam ama unutamayacağım bir şey daha varsa o da " gerillanın adını terörist koyduk " sözüdür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gözlem yeteneği ve halk diliyle halkın öykülerini yazması onu eşsiz bir yere oturtuyor bence. Malum vitrin yazarları gibi bu toprakların değerlerini alıp, kendine göre evire çevire sömürü malzemesine çevirmek yerine, bu toprağın insanlarını iyisiyle kötüsüyle, sevabıyla günahıyla tüm yönlerini, dertlerini, sevinçlerini kaleme aldığı için eşsiz bir yazardı. Onun kitaplarındaki tereyağlı bulgur pilavını yediden yetmişe herkes yemiştir bu topraklarda. Onun anlattığı destansı aşklardan her birimiz nasiplenmişizdir hayatımız boyunca. Onun anlattığı tarlalarda, kırlarda, şehirlerde hepimiz yaşamışızdır. O insanlara bir şekilde dokunmuşuzdur.

   Bizi bize anlattığı için kendisine teşekkür ediyorum.

   Sil
 3. Çok üzgünüm. Öyle laf olsun diye de değil ben onu lambayı kapat diye bağıran annemden gizli kapı arkasına astığım siyah hırkalar altına gizlerek okudum :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babadan yadigar derler ya hani, kitapları da benim için öyledir. Duygusal bağım var ister istemez kendisiyle. Umarım gittiği yerde mutludur :(

   Sil
 4. Aklıma sen geldin haberi duyunca, çok üzgünüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yiğit göçtü gitti bu dünyadan. Adam gibi adam derler ya hani..

   Kimileri var bu ülkede, otuz kırk yıllık ömürlerinde onlarca kez taklalar atmış, eğilip büzülmüş, bulundukları kabın şeklini alıvermiş ve her nasılsa yüzsüzce kendilerine solcu, özgürlükçü, liberal falan demişler. Yaşar Kemal'se nerdeyse bir asır yaşadı ve hep fikirlerinin arkasında oldu. Dün öyle bugün şöyle olmadı hiç. Geçmişteki çizgisi neyse bugün de oradaydı. Asırlık çınar gibi orada dimdik durdu ve kaleminden hep barış sızdı sayfalara. O güzel ağaçları, o uçsuz bucaksız tarlaları, o heybetli dağları Türkiye halkının bölünmeden, ötekileştirmeden, kavga etmeden, kardeşçe paylaşabileceğine inandı. Belki de bu mertliği ve dobralığı sayesinde bugün arkasından her düşünceden binlerce insan gözyaşı döküyordur. Karşıt fikirden insanlar bile ona saygı duyardı. Herkese nasip olmaz böylesi.

   Sil