60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

10 Ocak 2015 Cumartesi

En Zoru İnsan Olmak, Tek İhtiyacımızsa Aşk


Geçtiğimiz Çarşamba Paris'te gerçekleştirilen korkunç terörist saldırının ardından hararetli ve uzun bir tartışma da böylece başlamış oldu. Açıkçası bu katliamdan sonra bir şeyler kaleme alıp almamak konusunda tereddüt ettim; çünkü internette olaydan sonra gerçekleşen tartışmaların içeriği beni şoke etti. Yerli ve yabancı kaynaklarda neredeyse herkes ikiye bölünmüş durumda. Herkes bir şeyler söylüyor; ama aslında çoğu "bir şey" söylemiyor.

On iki insanın öldürülmüş olması ve Avrupa'daki potansiyel ırkçı, Yahudi/Müslüman karşıtı tehlikenin (özellikle Fransa'da son yıllarda güç kazanan aşırı milliyetçi eğilim) hakkında konuşmak yerine oldukça kısır ve anlamsız bir tartışmaya girmiş durumda bazıları. Suçu İslam'da arayanlar, ateist dünya düzeninde böyle bir şey yaşanmazdı diyenler, oh olsun diyenler, "az bile yapmış"çılar,.. Ne ararsanız ! İşin din boyutuna değinmek istemiyorum çünkü din alimi falan değilim. Ama şunun altını kalınca çizmek istiyorum; burada tartışılması gereken dinler veya inanışlar değil. İnsanlık tartışılmalı.

"Dinler olmasaydı bu saldırılar gerçekleşmezdi", "ateistler asla adam öldürmezler" ve benzeri tespitler kolaya kaçmaktır bence. Neden mi ? Çünkü burada mesele din veya dinsizlik değil; insan olup, olmama hadisesidir. Siz sanıyor musunuz başka bir inanış, din veya ateizm çözüm olacaktır insan ölümlerine ? O zaman geçmişe bakalım.

- Haçlı Seferleri, Kutsal topraklar için yapıldı ve neticesinde bir milyondan fazla insan öldürüldü.
- Adolf Hitler ve yaşanan korkunç Holocaust.
- Ukranya'da Sovyetler'in yol açtığı Holodomor neticesinde milyonlarca insan açlıktan öldü. 
- Burma'da onlarca Müslüman geçtiğimiz yıllarda Budistler tarafından öldürüldü.
- El Kaide, Işid ve Boko Haram tehditleriyse devam ediyor. Her gün yüzlerce insan öldürülüyor.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Burada demek istediğim şey çok açık; mesele insan olup olmamaktır. Ateist, Budist, Zerdüşt, Müslüman, okültist veya başka bir şey olmak farketmiyor insan olamadıktan sonra. Sonuçta katil katildir. Tarih boyunca ne yazık ki her inançtan ve inançsızlıktan bireyler bir şekilde katliamlara imza atmış durumda.

Son otuz yılda başgösteren radikal İslam tehditine bakıp sorunu İslam'da arayanlar, Haçlı Seferleri sırasında yaşasaydı bu seferde sorunu Hristiyanlıkta arayacaktı kuşkusuz. Bunun bir sonu yok. Sorunun kaynağına inemiyorsunuz çünkü. Dün Haçlılar, bugün El Kaide'ciler, yarın da başkaları. Sorun dinlerde veya inanışlarda değil. İnsanlığın kendisinde

Bugün saldırı neticesinde İslam'a saldırarak ırkçı grupları cesaretlendirenler başlarını ellerinin arasına alıp bir düşünsünler. Yeni düşmanlar yaratarak ancak yeni acılara sebep olursunuz. Artık bırakalım şu suçu birilerine yüklemeyi. Suçlu her daim orada zaten. Ellerinde silah tutanlar, dillerinden zehir akıtanlar, katiller orada. Ama biz onları görmüyoruz. Suçu hep başka şeylerde arıyoruz. Katillerin, diktatörlerin, zalimlerin ve teröristlerin dini, milleti, cinsiyeti ve ahlakı olmaz. Onlar katildir !

İnsan olmayı becerebilmiş her inançtan ve inançsızlıktan insanların el ele tutuşması lazım artık.

En aklı başında tepkiyi Roger Waters vermiş;

The pen "oui" (kaleme evet)
Le Pen* "non" (Le Pen'e hayır)

*Le Pen, idamı savunan, göçmenlere, İslama ve Museviliğe hoş bakmayan aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin genel başkanı.


2 yorum:

 1. Bu konuda yalnız olmadığımı farketmek iyi geldi , anlamıyorum insanları nasıl oluyor da bu sorunu din temasına ya da milliyetçilikle sınırlandırabiliyorlar "insanlığın " temel sorunu olduğunu anlamaları için daha kaç yüz bin insanın ölmesi gerekiyor ?!
  Daha da kötüsü senin de dediğin gibi kişilerin yorumları en az olayın varlığı kadar ürpertici ! 'Ortadoğuda o kadar müslüman ölüyor kimse duymuyor 12 fransız ölünce mi haber oldu' diyen mi ararsın , 'hak ettiler ' diyene mi .. fransızcam yok ama haberlerden takip ettiğim kadarıyla fransız vatandaşlarının da bizim vatandaşlarımızı aratır yanı yok doğrusu .. tamam kabul edelim Fransızlar biraz fazla milliyetçi( hatta dünyaca ünlü louvre müzesine o kdar turist gelmesine rağmen ingilizce açıklama koymayacak kadar milliyetçi :) ) olabilirler veyahut dindar olabilirler ama bu Fransız veya diğerlerinin millet veya dine mensup kişilerinin ölmelerini mi gerektirir , buna evet diyecek o kadar çok insan var ki dünyada .. aslında buna şaşırmamak lazım bu biraz da insanın kendi içinde olan bir içgüdü sanırım yani demek istediğim bütün dünya aynı din ya da bütün dünya tek bir ırk olsa bile tamamen bir barış ortamının olacağını sanmıyorum ki zaten işte tam bu noktada dediğin yere çıkıyor , insanlar önce kendilerinin sonra başkalarını sevebildikleri zaman belki azalabilir bu katliamlar belki diyorum çünkü Jose Saramago' nun körlük kitabındaki gibi bütün dünyadaki insanlar kör olsa veya bütün duyuları kalmasa bile malesef ki bizim gibi düşünen insanların sayısı azınlıkta kaldığı sürece yaşanılası bir dünya sadece ütopik bir hayal olarak kalacaktır
  ayrıca ciddi anlamda üzerinde durulup konuşulması gereken genel bir sorunken yine mevcut durumdan nemalanmaktan başka bir adım atılacağını sanmıyorum bknz : 11 eylül saldırısı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten sorunun bende olup olmadığını sormaya başladım kendime. Bu ve benzeri olaylarda toplulukların reflekslerini, kitlelerin pozisyonlarını anlayamıyorum. Sorun din veya millet değil. Bunu yüzlerce senedir anlayamadık. Ortada basit bir denklem var aslında. İyi ve kötünün mücadelesi. Hepsi bu. Ama hep kolaya kaçılıyor. Bu kadar bencil ve dünyaya dar pencereden bakıyor olamaları beni rahatsız ediyor. Hepsinin yüzüne tükürmek istiyorum.

   Çok güzel bir şeyin altını çizmişsin Mariposa; "Fransız vatandaşlarının da bizim vatandaşlarımızı aratır yanı yok doğrusu". Öyle çünkü hepimiz insanız, aslında o kadar aynıyız ki.. Fakat bunu görmezden geliyoruz. Biz kendimize çeşitli yaftalar bularak (Batılı, Doğulu, Müslüman, Hristiyan, bilmem ne) kendimizi kutsuyoruz. Avrupa'lıların bir kısmının gözden kaçırdığı şey de bu aslında. "Avrupalı asla düşünceyi hedef almaz." Öyle mi ?! Peki Hitler Müslüman ya da Doğu kültüründen gelme biri miydi ? Kitapları yaktırırken, yazarları kara listelere aldırırken aklında "cihat" mı geçiyordu ? Basbayağı kötülük geçiyordu kafasından. Tıpkı Paris saldırısını yapanların kafasındaki gibi.

   Ayrıca ekşi sözlük gibi mecralarda çıkıp "işte islamiyetin gerçek yüzü ortaya çıktı"cılara bir şey sormak istiyorum; sanıyorlar mı ki Avrupa'da yükselecek ırkçı dalgadan kendileri nasibini almayacak ? Kendinizi nasıl tanımladığınızın önemi yok. Eğer siz Türkiyeden veya Ortadoğu'nun bir yerinden kalkıp Fransa'ya gelirseniz size direk Müslüman gözüyle bakacaklardır ve eğer kafalarında "Müslüman=terörist" denklemi yerleşirse o çok "zeki" geçinen insanlar da o yaftaya kurban gidecektir. Bunu unutmasınlar.

   Yanlız şu konuda farklı düşünüyorum. Gerçekten Batı çok ikiyüzlü davranıyor. Nijerya korkunç bir süreçten geçiyor ve ne yazık ki Batı basınında çok az yer buluyor. Acı yarıştırmayı iğrençlik olarak görmüşümdür hep, evet, ama biraz da artık işin adalet boyutu tartışılmalı. Zaten bu ikiyüzlülük yüzünden sorunların ardı arkası kesilmiyor. Dün Irak'ta Suriye'de masum insanların ölümüne sebep olanlar ve katilamları televizyonları başında izleyenler bugün kendi sokaklarında, vatandaşları ölünce ortalığı birbirine katıyor. Eğer masum ölümlerinde taraf olursanız, işte bu sorunlar da gelir sizi bulur bir gün ve sürer gider. O yüzden her dökülen masum kanında ses çıkarmak zorundayız. İnsan olmaktan söz ediyorsak..

   Fransız basınını uzun süredir takip ediyorum ve kaygı verici şekilde Front National (Ulusal Cephe) gitgide güçleniyor. Eskiden oldukça ufak ve marjinal bir partiydi. Şuan genel seçime gidilse ciddi bir oy alacağı kesin. Bu olaydan sonra kendilerini iktidarda bile görebilirz ki bu adamlar idamdan falan bahsediyor yahu ! Nerede kaldı sizin "uygar"lığınız ? Temel sorun insan olup olmama durumudur. İster Fransız ol ister Cezayirli. Farketmez. İdamı savunan Müslümanla idamı savunan ateist arasında en ufak bir fark yok. Görmemiz gereken şey bu.

   Körlük'ün filmini izlemiştim ve konusu çok hoşuma gitmişti. Kitabını da en kısa sürede okuyacağım :)

   Sil