60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

5 Kasım 2014 Çarşamba

Vur Emri

Geçenlerde bir haber vardı. Kastamonu'ya bağlı ilçede, ayının teki bir mezarlığa inip yeni defnedilen insanlardan birinin cesedninin bir kısmını yemişti. Baya konuşulmuştu bu olay. Üzücü bir hadise elbette. Bu sabah haberlerde dinledim. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Kastamonu İl Şube Müdürlüğü ekipleri, ayının tespitine çalışıyormuş ve yakalandığında "o" ayı vurulacakmış. Yapılan açıklamaysa şöyle;

“Ayının tespitine çalışıyoruz şu an. Hangi ayı olduğunu tespit ettiğimizde, profesyonel avcılar tarafından doğrudan bu ayıyı avlatarak, bertaraf etmiş olacağız. Bu kapsamda söz konusu yere foto kapanları kurduk. Ayının tespiti halinde ortadan kaldırılacak. Böylelikle insana olan zararları engellemiş olacağız.”

Can taşıyan, belki de dağda yavruları bulunan bir canlıyı bertaraf etmek.. Ne kadar kolay söylemesi değil mi.. "Bertaraf etmiş olacağız". Vurduk, bitti. Hepsi bu kadar. Nasıl bunu rahatlıkla söyleyebiliyorlar anlamıyorum. Ben şu satırları yazarken vicdanım sızlıyor.

Peki soruyorum şimdi;

Mezarı yeterince derin kazmayan kim ? İnsanoğlu.
O mezarlığın çevresini korumaya almayan kim? İnsanoğlu.
Doğanın düzenini bozan ve ayının -açlıktan- şehre inmesine neden olan kim? İnsanoğlu.
"Suçlu" kim ? Ayı.

Hem insanoğlu doğayı yerle bir ediyor, ormanları kesiyor, şehirleri plansızca bölgelere yayıyor, tüm ekosistemi altüst ediyor, dereleri kurutuyor, hayvanlar yerlerinden oluyor, aç kalıyorlar, vs. Sonra da "sokak hayvanları toplatılsın", "ayılar ve domuzlar vurulsun", şunlar bunlar yapılsın..

Anlayacağınız dilden konuşayım, buyrun hayvanlarla ilgili hadislerden örnekler;

"Merhamet etmeyene/acımayana merhamet edilmez."

"Evet, can sahibi her varlığa yapılan iyiliğe sevap vardır."

En çarpıcısı ise;

"Şunu kesin olarak biliniz ki; Allah'ın elçisi, can sahibi bir şeyi hedef edinip ona atış yapana lanet etmiştir.'" 

Buyrun burdan yakın şimdi.

8 yorum:

 1. Bu haberden sonra ayı olan kim diye sorgulamak lazım.Vur emrini veren mi yoksa doğal alanı talan edilip mezar deşmek zorunda kalan mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğada insanoğlundan başka doğayı talan eden, silah çeken, katliamlar yapan bir başka canlı türü yok sanırım. Keşke dünyaya bir kedi olarak gelseydik.

   Sil
 2. Bu haberleri okudukça sinir krizi geçiriyorum. Üçüncü köprü inşaatı yüzünden boğazdan karşıya yüzerek geçmeye çalışan yaban domuzları, o çevrede güya imar planlarına uygun ve ormana zararsız 'villasında' oturup bahçesine giren sincap vs. Fotoğrafı paylaşan.. 25 yıldır gözümüzün önünde çatır çatır kestiler bu ormanları, ormanada, gürgensu, bilmem ne diye afili isimler koyup site içi villaları ormanda bir cennet diye pazarladılar! Yazıklar olsun, hayalinde o evde oturmak olana da, ordan gelecek geliri düşünüp rant peşine düşene de yazıklar olsun. Artık ne desek ne yapsak az..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Off sözde hayvansever tiplere çok sinir oluyorum. Dediğin gibi rant içinde yüzüp, talanda otururken sokakta gördüğü hayvana uzaylı muamelesi yapıp iki lokma yemek koymak yerine hemen telefonuna koşup, onun da üstünden rant elde etmeye çalışanlar.. Bir gün doğa öyle bir intikam alacak ki bizlerden.. İçme suyumuz tükenecek, güneş tüm kavuruculuğuyla ensemizi pişirecek. O zaman görücez günümüzü.

   Sil
 3. ne desek boş , insanlar ile ayılar karışmış durumda , bütün anlattığın ekolojik bozulmayla birlikte..:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz yıldızının hikayesine döndü artık iş. Kaç hayat kurtarırsak kar bu yaşamda.

   Sil
 4. Hayvan kelimesinin kökü ''hay'' dır. Anlamı ise diri ve canlı demektir. Bu durumda insan da bir hayvandır. Hayvan ile hayvan arasında ne fark var derseniz. Yukarı da gayette açık bir şekilde görürsünüz. Biri akıl ilim sahibi, diğeri sadece yaşamak ve hayatta kalmak için mücadele eden hatta tüfek falan icat edipte kendi neslini kendi eliyle öldürmeyen hayvan..
  Bu işte bir yanlışlık var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biyolojik olarak zaten insanlar hayvanlar aleminde kabul ediliyor. "Hay"ı bilmiyordum. Teşekkür ederim :)

   Sil