60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Ağustos 2014 Pazar

Madonna'lı Pazarlar


Justify My Love..

Bir zamanlar ne meşhurdu bu şarkı ! Madonna'nın Madonna olduğu yıllar. 80'lerin sonu, 90'ların başı. Kasım ayının dokuzunda tam yirmi dört yaşına basacak bu şarkı, inanılmaz ya. Lenny Kravitz, Madonna ortak ürünü olan My Love, aynı zamanda çıktığı yıl listeleri altüst etmiş, kışkırtıcı ve o dönem için "fazla seksi" klibiyle de çok söz ettirmişti kendinden. Öyle ki bildiğim kadarıyla MTV'nin yasakladığı ilk kliptir bu. Zaten bir çok ülkede de yasaklarla karşılaşmış ve sonunda Madonna klibi tek başına bir vhs kaset formatında piyasaya sunarak (nasıl ticari bir zekan var kadınım ya) tüm zamanların en çok satan vhs kasetlerinden birine imza atmıştı.

Günümüzde popçuların çektiği her klipten seks fışkırıyorsa aslında buna önayak olanlardan biri de bu video kliptir desem abartmış olmam. Madonna, bu şarkı ve kliple resmen cinselliğin kapılarını pop müziğe ardına dek açmıştır. Sonrası malum. İki yıl sonra çıkan efsanevi Erotica albümü (müzikal olarak belki de kendisinin zirvesidir) ve ardından gelen dehşetengiz The Girlie Show turnesi. Ve ilk Madonna İstanbul konseri. Sene 1993. Ön gruplar Yonca Evcimik ve Kenan Doğulu.

Ne mutludur ki 2012'deki ikinci Madonna İstanbul konserinde de bu şarkı çalındı. Kalbimiz durma noktasına geldi daha ilk notalar işitildiğnde. Her ne kadar canlı olarak okunmasa da gayet estetik bir video eşliğinde sunuldu.

Sözü uzatmadan malum 1990 yılında çıkan klibe geçiyorum.. İyi pazarlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder