60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

22 Ağustos 2014 Cuma

İntihar / Sel Gibi Kitaplar Bunlar


Dün ilginç bir kitap okudum. Fransız yazar, aynı zamanda da fotoğraf sanatçısı olan Édouard Levé'in Suicide (İntihar)'i. Bir süredir yakın takibimdeydi. Hacimli kitaplardan ve bünyeye gereğinde fazla etki eden sıcaklardan bunaldığım son günlerde 80 sayfalık bu "kısa ama öz" kitap çok iyi geldi. İntihar olayının kendisinden ziyade intihar eden bir adamın hayatından ufak kesitler sunan kitap beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Levé'in intihar eden arkadaşına (?) yazdığı uzun bir mektuptan oluşan kitap, özellikle son kısımda yer alan şiirle dikkat çekiyor.

"..Sıcaklık beni rahatsız eder
Yağmur beni kapar
 Soğuk beni uyandırır..
..Mutsuzluk beni ansızın yakalar
Unutuş bende eksiktir
Kahkaha beni kurtarır..
Doğmak başıma gelir
 Yaşamak beni uğraştırır
 Ölmek beni tamamlar..."

Ne hazindir ki, Levé, kitabın taslağını yayıncıya verdikten on gün sonra kitapta anlattığı arkadaşı gibi canına kıyar.

* * *

Sel Yayıncılık'a ne kadar teşekkür etsem az. Neden derseniz, Sel, yayıncılık hayatına başladığı günden beri kenarda köşede kalmış yazarları, yeraltı edebiyatını ve daha nice farklı ürünü okurlarla buluşturdu. Buluşturmaya da devam ediyor. Capote klasiklerinden tutun da Burroughs'ın olaylı Nova Üçlemesi'ne, Teule'den, Engel Eliot kitaplarına kadar daha bir çok keşfedilmeyi bekleyen yazarlara ev sahipliği yaptılar. Franzen ve Ballard'ları da unutmamalı ! Yazımın başında sözünü ettiğim İntihar da bir Sel Yayıncılık ürünü olduğunu da hatırlatalım.

Kendileri sosyal medyada olsun kitap fuarlarında olsun her daim takibimdeler. Öyle ki, ne zaman kendilerinden bir kitap satın alsam geceyi tebessümle karşılıyorum. Umarım daha uzun yıllar bu kaliteli çizgilerinden sapmazlar ve açılan "dava"lardan da en kısa zamanda beraat ederler. Sizi bilmem ama benim için Sel başka bir alem.

Not: En son Ankara Kitap Fuarı'nda kendilerinden toplu bir alışveriş yaptığımda verdikleri üzeri kedili ve "okuyorum, değişiyorum!" sloganı yazan bez çantayı hala saklıyorum. Kedi'den ve değişim'den bahseden bir kitapevi sevilmez mi ya ?

2 yorum:

  1. "Bez çanta bir iptiladır, müptelalara selam olsun", insan bir fotoğrafını koyar çantanın :D Bir dahaki kitap fuarında utanmadan soracağım stand çalışanlarına, bir bez çantalık kitap alırım bence Sel'den, ben de beğeniyorum bastıkları kitapları. İntihar'ı da alayım.

    YanıtlaSil