60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

30 Haziran 2014 Pazartesi

Filth (7.5/10)


Kaç zamandır gittiğim filmlerin öncesinde fragmanı dönüyordu Filth (Pislik)'in. Ne zaman gelecek, kaç gün kaldı derken film sonunda vizyonda. Henüz ilk seans olmasından kaynaklı olduğunu düşündüğüm boş salona arkadaşla beraber girdik ve bu deli dolu filmi güle oynaya ikimiz bir başımıza seyrettik. Uzun zamandır boş salonda film izlemiyordum. İyi oldu aslında. Filth gibi geyiği bol bir filmi geyik yaparak izlemek lazım sanki. Alınan zevk katlanıyor.


James McAvoy'un oyunculuğunu hep takidr etmişimdir Ama bu filmde deyim yerindeyse perdede devleşmiş. Resmen işi tek kişilik şova dönüştürmüş. Filmden ziyade akılda McAvoy'un "canavar" performansı kalıyor zaten. Lakin filmin kendisine de haksızlık etmeyelim. Zira son zamanlarda gittiğim hiçbir filmden memnun ayrılmadığım düşünülürse Filth ziyadesiyle beni tatmin etti.


Bruce Robertson (McAvoy), sürekli karşısına geçmişin hayaletleri çıkan, alkol-uyuşturucu-seks üçgeninden başını kaldıramayan "tutunamayan" Edinburgh'lı bir detektif. Robertson, şehirde işlenen "esrarengiz" cinayetlerin peşine "alışılmamış yöntemlerle" düşüyor. Aslında filmin konusu hiçbir yenilik vadetmiyor. Hatta klişe bile denebilir. Ama yönetmen, bu Irvine Welsh uyarlamasını öyle stilize biçimde ekrana yansıtıyor ki insan ister istemez kendini kaptırıyor ve "ne olacak"larla 90 dakikayı buluyor. Sürükleyici ve fazlasıyla eğlenceli bir film.


Senaryosundaki zayıflıklara rağmen McAvoy'un unutulmaz performansı, kendine has estetiği ve birbirinden güzel şarkılarla bezeli soundtracki (filmin müziklerinde Clint Mansell imzası olduğunu hatırlatmakta fayda var) ile yılın en kayıtsız kalınmayacak bağımsız yapımlarından biri. Yaz sıcağından bunalanlar için bu "edepsiz" komedi-dram filmi ilaç gibi gelecektir. Uçmaya hazır olun !

3 yorum:

 1. listemdeydi,senden de gelçer not aldıysa tamamdır hemen gidilir;)

  YanıtlaSil
 2. Ben de dün izledim :)
  McAvoy oyunculuğu müthişti.
  Kahkahalar attım çoğu yerde.
  Sonunda "yaa yapma " diye gözlerim doldu .
  Arada olan klişelere rağmen bence de güzel filmdi.

  YanıtlaSil