60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Mayıs 2014 Cumartesi

Nuri-Bilge-Ceylan


"Bu ödülü geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden gençlere adıyorum"

Onca kederin arasında bir nebze olsun yüzümüzün güleceği "o an"ın geleceğini biliyordum. Çok iyi geldi. Türk sinemasının yüzüncü yılını böylesi onurlu bir ödülle taçlandırdığın için sana ne kadar teşekkür etsek az. Uzak ve Bir Zamanlar Anadolu'da ile beni üslubuna hayran bırakan adam.. Kocaman bir teşekkürler. Biraz olsun yüzümüz güldü.

Ödülün geleceğini aşağı yukarı tahmin ediyordum. Çünkü Cannes'dan gelen yorumlar (özellikle FIPRESCI) çok olumluydu. En yakın rakiplerinden olan Xavier Dolan'ın genç olması ve Dardenne kardeşlerin de bu ödüle daha önce layık görülmesi gibi faktörleri de hesaba katarsak -en azından benim açımdan- çok da süpriz olmadı. Ama tabii soluğumu tutarak izledim töreni. NBC'nın ödülü Tarantino ve Thruman'ın elinden alması da güzel bir tesadüf oldu (Thruman ile Tarantino'nun kırmızı halıdaki hallerine bayıldım-Pulp Fiction'ı özlemişim).

Not: Kanallarımızın töreni canlı olarak yayınlamak yerine saçma sapan programlar, diziler yayınlamalarına diyecek sözüm yok. Toplumu bir nebze olsun sevindirecek (biz zaten anca futbol müsabakalarında ve benzeri anlarda daha çok kenetleniriz) bir haberi vermeye bile tenezzül etmiyorsunuz. Kapatın ofislerinizi, gidin.

2 yorum:

  1. Nasıl mutlu oldum anlatamam. Sponsor bulamamışlar, bir de reytingi yokmuş törenin. "Hay reytinginiz batsın!" diyesi geliyor insanın.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ödülün geleceğini ben tahmin edebiliyorken kültür-sanatla yakından ilgilendiğini "iddia eden" kanalların sponsor bahanesinin arkasına saklanıyor olması üzücü. Her sene buluyorlar da bu sene mi bulamadılar? Cidden komikler. Neyse. Sevincimizi gölgelemesin penguenler.

      Sil