60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

27 Ocak 2014 Pazartesi

Benim Bir Dostum Var


6 yorum:

 1. My friend doesn't belong in captivity

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok özenli bir çeviri yapmadıklarının farkındayım; ama buna da şükür :)

   Sil
 2. gerçekten çok anlamlı bir çalışma olmuş, kesinlikle yunus ve her hangi bir canlının eğlence için oynatılması kadar saçma ve canice bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu bilinci kitlelere kazandırırsak bir gün bu hayvan deneyleri, hayvanlı sirkler ve daha nicesi kötü bir yaşanmışlık olarak tarihin tozlu sayfalarında kalacaktır.

   Sil
 3. Japonlar'ı kimse durduramıyor resmen, The Cove'u seyrettin mi? İçim dışıma çıkmıştı ağlamaktan. Hayatta gitmem ne sirke ne yunus parkına. Ne bok yedikleri belli değil diye Çin malı şeyler de almıyorum, bir sürü acayip haber çıktı oralardan. İnsan ırkı olarak ne kendimize ne de etrafımıza hayrımız dokunmuyor, çekecek çilesi varmış bu gezegenin.
  Çok dangalak tipler var etrafımda bu videoları paylaşıyor, "asla kürk giymem!" falan yazıyor sağa sola. Yahu sen zaten kürk alacak insan değilsin kıçımın kenarı, ama bir bak mesela o güp güp yediğin etler ve yumurtalar nerelerden geliyor, mutlu mesut çiftlikleri mi destekliyorsun yoksa cehennem gibi mezbahaları mı? Herkes çok iyi kalpli bu aralar, keşke biraz da kafaları çalışsa.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. The Cove'u çok övdüler ama bir türlü dvdsini almaya fırsatım olmadı. Ama eminim iki göz iki çeşme izletiyordur kendini. Ben de geçtiğimiz ay Blackfish'i seyrettim. O da SeaWorld'te esir hayatı yaşayan "katil" balinaları anlatıyordu. Yumru oturuvermişti boğazıma izlerken.
   Çok ırkçı olacak bu cümlem; ama Japonya ve Çin'den nefret ediyorum ! Dediğin gibi ne bok yedikleri belli değil. Japonlar "gelenek" diyerek yunusları avlıyorlar. Çinlilerse canlı canlı hayvanları anahtarlıklara sokup okyanus ötesine ucuz fiyata süs adı altında satıyorlar.
   Bir de öyleleri var tabii. Sözde hayvanseverler. "Kürk giymem" der ama sokak hayvanları için bir şey yapmaz. Et sektörünü görmezden gelir. Sanki o yedikleri etler çok mutlu hayvanların etleri.. Hiçbiri yeşillik, güneş yüzü görmeden kendi pislikleri içinde doğup, büyüyorlar ve oracıkta kesiliveriyorlar.

   Sil