60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

8 Aralık 2013 Pazar

2013 Yılının En İyi 10 Müzik Albümü

---(1 Eylül 2012 - 31 Ağustos 2013)---

1) The Next Day - David Bowie
Rock müziğin kıdemli isimlerinden David Bowie'nin on yıllık suskunluğunun ardından çıkardığı ilk albüm. Gürültülü, kışkırtıcı ve bir o kadar da olgun. The Next Day, sadece Bowie'nin geri dönüş albümü değil; aynı zamanda Let's Dance albümünden beridir yaptığı en iyi iş.
- The Stars (Are Out Toinght)
- Valentine Day
- Where Are We Now

 

2) Tempest - Bob Dylan
Efsanevi sanatçı Bob Dylan'ın otuzbeşinci stüdyo albümü. Son yıllardaki Dylan albümleri gibi blues etkisinde bir albüm. Aralara sıkıştırdığı folk öğeleri ve John Lennon için yazdığı Roll On John ile yılın en dikkat çeken albümlerinden biri.
- Duquesne Whistle
- Scarlet Town
- Tempest
 


3) Psychedelic Pill - Neil Young (ve Crazy Horse)
Distorsiyon ustası, folk müziği başka bir boyuta taşıyan Neil Young'ın son numarası. Emektar grubu Crazy Horse'la bizleri psychedelic bir yolculuğa çıkarıyor. On altı dakikalık Ramada Inn şarkısındaki "She loves him so She does what she has to" dizeleri yılın en yalın; ama çarpıcı olanı.
- Ramada Inn
- Twisted Road
- Driftin' Back4) 13 - Black Sabbath
Heavy metal türünün öncü ismi Black Sabbath, yıllar sonra orjinal kadrosuyla stüdyoya girdi ve ortaya 13 gibi karanlık ve sert bir albüm ortaya çıktı. Yıllar sonra Ozzy'nin sesini Iommi'nin riff'leriyle beraber dinlemenin verdiği keyif paha biçilemez. Günümüz metalcilerine ders niteliğinde.
- God Is Dead?
- Age of Reason
- Lıve Forever5) Monkey Me - Mylene Farmer
Fransa'nın gizemli sesi, pop müziğe cinselliği ve estetiği getiren Mylene Farmer'ın enerji yüklü albümü. Muhteşem bir elektronik dans albümü. Neşeli ve karanlık şarkıları iç içe. Je te dis tout ise yılın en iç acıtıcı balladıydı hiç kuşkusuz.
- Love Dance
- Je te dis tout
- A'lombre


 
6) The 2nd Law - Muse
Son yirmi yılın en iyi rock grubu olan Muse, Queen özentisi, sıradan bir grup olmadıklarını bu konsept albümle bir kez daha kanıtlıyorlar. Progressive rock türünde kalıcı işler bırakabileceklerinin sinyalini veriyorlar adeta.
- Supremacy
- The 2nd Law: Unsustainable
- The 2nd Law: Isolated System
7) Electric - Pet Shop Boys
Synth-pop'un deha çocukları Pet Shop Boys, bir kez daha yaptılar yapacaklarını ve Axis ile bizleri house müziğin ortasına attılar. Tüm zamanların en görkemli açılış parçalarından biriydi hiç şüphesiz. Albüm de adı kadar elektrik yüklü, dinamik. Cumartesi gecesi albümü.
- Axis
- The Last to Die
- Love Is A Bourgeois Construct

 
8) Like Clockwork - Queens of the Stone Age
Rock müziği hakkıyla icra eden günümüz gruplarının başında gelen QOTSA, yeni albümlerinde adeta sınırları zorluyor ve sert soundlarını tekinsiz ve karanlık bir atmosferle sarıp sarmalıyor. Yılın en depresif albümlerinden.
- Keep Your Eyes Peeled
- The Vampyre Of Time And Memory
- I Appear Missing
9) Celebration Day - Led Zeppelin
Ahmet Ertegün'e Saygı Konseri rock'n roll tarihinin en ikonik konserlerinden de biri aynı zamanda. Zeppelin'in dağılmasından sonra grubun beraber sahne aldıkları ilk ve şimdilik tek konser. Davulda merhum Bonzo'nun oğlu, babasının mirasına sahip çıkıyor ve babalara ayak uydurmakta hiç zorlanmıyor. Plant-Page ikilisini çok özlemişiz.
- Good Times Bad Times
- Kashmir
- Rock and Roll

10) Right Thoughts, Right Words, Right Action - Franz Ferdinand 
Birçoğunuz Franz Ferdinand mı kaldı diyebilirsiniz. Bence gruba bir şans daha verin ve yeni albümlerini dinleyin. Bence en az Tonight Franz Ferdinand albümü kadar kaliteli bir iş olmuş. Fıkır fıkır ve genç bir albüm. 
- Right Action
- Love Illumination
- Goodbye Lovers & Friends
2 yorum:

  1. Aaa iyi oldu bu liste, yıl bitmeden bakayım ben bunlara :) Queens of the Stone Age'in albüm çıkardığından haberim yoktu, halbuki ne severim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. QOSA'in albümü mis gibi. Özellikle yazımda belirttiğim üç şarkısına bayıldım. Adamlar işini biliyor ya :)

      Sil