60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Ekim 2013 Perşembe

Morrissey Listeleri Salladı !!!

Geçtiğimiz hafta -rötarlı da olsa- Morrissey'in otobiyografisi Penguin Classics'den yayınlandı. Kitap hem içerdiği itiraflarla gündeme bomba gibi düştü, hem de daha ilk haftasında ulaştığı satış rakamlarıyla rekor kırdı.

Daha ilk haftasında 34 bin 918 adet kopya satan kitap tüm zamanların en hızlı satan müzik otobiyografisi ünvanını da böylelikle kazanmış oldu.

Hayatı boyunca röportaj vermeyi, ekran karşısına çıkmayı ve özel hayatı hakkında konuşmayı sevmeyen ünlü müzisyenin de böylelikle bir çok bilinmedik yönleri açığa çıkmış oldu. Yalandan dolandan uzak. Hemde tüm samimiyetiyle ilk ağzıdan ! Moz'a da bu yakışırdı zaten.

Kitap daha ülkemizde satışa sunulmadı; çünkü şimdilik satışlar sadece İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerini kapsıyor. Kitaba ulaşma fırsatı yakalayanların anlattıklarını ve medyaya sızan bazı dikkat çekici başlıkları burada paylaşmak isterim.

Kitabın çıktığı gün medyaya düşen en büyük bomba Morrissey'in "eşcinsellik" açıklamasıydı. Yıllar boyu cinsel tercihi üzerinde milyonlarca şey yazılıp çizilen efsane sanatçı her daim bu konu hakkında sessizliğini korumuştu. Böylelikle tüm iddialara bir son vermiş oldu.


Morrissey, 35 yaşına kadar hiç kimseyle bir ilişki yaşamadığını ve ilk ilişkisini Jake Walters adında bir fotoğrafçıyla yaşadığını ifade ediyor. Zamanında bir erkekle ciddi bir ilişki yaşadığını itiraf eden sanatçı yaşadığı bu ilişkiyi  "sonsuz ben'liğim nihayet biz'e dönüşmüştü"şeklinde tanımlıyor.

Ancak bu ilişki uzun süreli olmamış ve hayatına daha sonra -yine kısa süreli- kadınlar da girmiş. Moz, kendini "humasexual" olarak nitelendiriyor ve ekliyor "ne yazık ki eşcinsel değilim, insanlardan etkileniyorum; ama elbette..çoğundan değil". Aslında bu itiraf Moz fanları için çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

Moz ayrıca çocuk sahibi olmayı "miyavlayan minyatür bir canavar üretmek" olarak nitelendiriyor.


* * *

Morrissey, çarpıcı itiraflarla dolu önemli otobiyografisinin ilk ve tek imza gününü ise çok sevdiği İsveç'in Göteborg kentinde düzenledi. Etkinliğe katılmak için saatler öncesinde bina önünde kuyruk oluşturan hayranlarından bazıları kitap yerine kollarını imzalattı. İşte imza gününden kareler:

 

2 yorum:

 1. Ne zaman yazacaksın diye bekliyordum :)
  Robinson Crusoe'dan sipariş vereceğim sanırım, haftalar sürecek gelmesi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Konu Moz'sa mutlaka burda iki satır yazılacaktır :) Bakalım ben dayanabildiğim kadar dayanıcam. Olmadı Amazon UK :/

   Sil