60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Eylül 2013 Salı

Kan, Uyuşturucu ve Gözyaşı


Televizyon tarihinin en görkemli yapımlarından biri daha ekrana veda ediyor:  
Breaking Bad ! Aslında kendisini diğer sıradan dram yapımlarıyla aynı kefeye koymaya gönlüm elvermiyor. Çünkü Breaking Bad, bir HBO klasiği olan (ve benim -hala- favori dizim olan) Six Feet Under'dan bu yana çekilmiş en iyi dram dizisidir. O kadar başarılı bir öykü anlatımı var ki.. Çekim açıları, tahmin etmesi güç bölüm senaryoları, bölüm içlerine yerleştirilmiş şeytani ufak ayrıntıları ve elbette görkemli hatta korkunç derecede büyük oyunculuk performanslarıyla dört başı mamur bir yapım.


Kansere yakalanmış bir kimya hocası. Ölümle burun buruna. Son isteği geride kalan ailesine iyi bir gelecek bırakmak. Zaman az ve bu başarılı ama bir o kadar da silik adam çıkış yolu olarak meth pişirmeyi görmekte. Ama unuttuğu bir şey var: bu kirli kazancın büyük bedelleri olacaktır. Yolculuk nasıl başlarsa başlasın, ister bir karavanda isterse çöl ortasında sonu hep aynı olacak: kan ve gözyaşı ! Bu kirli yolculukta çok sayıda insan ölecek ve en yakın dostlar birbirlerine sırtını dönecek hatta sırtından vuracaktır. Çünkü ne derler bilirsiniz: su testisi su yolunda kırılır.


İşte bu dizi Walter White'ın ya da nam-ı diğer Heisenberg'ün hikayesi. Her şeyini kaybetmiş bir adamın öyküsü. İnişleriyle çıkışlarıyla bir kaybediş öyküsü. Dizi bu pazar günü büyük final yapıyor ve benim tahminim Six Feet Under ayarı trajedisi bol bir final olacak. Eğer şimdiye kadar bu diziye başlamadıysanız, önerim bir an evvel başlayın. Emin olun pişman olmayacaksınız. Bryan Cranston'ın devasa oyunculuğu ve çaresiz Walter White'ın ünlü meth imparatoru Heisenberg'e dönüşümünü bir başka televizyon şovunda izleyemezsiniz.

Final bölümünün fragmanında çalan enfes şarkı için buradan buyrun:


"What would you do
If it all came back to you
Each crest of each wave
Bright as lightning
What would you say
If you had to leave today
Leave everything behind
Even though for once your shining
..
With no one else around you
No one to understand you
No one to hear your calls
Look through all your dark corners
When you're backed up against the wall
Step back from the line of fire"

Not: Bir ay oldu sanırım. En sevdiğim televizyon dizileri hakkında bir yazı yazacaktım. Bir hafta daha izin verin. Breaking Bad bir final yapsın, öyle toplu halde yazayım. Zihin.

1 yorum:

  1. Breaking Bad ! Çok geç kaldım bu diziye başlamakla o veda ederken ben hoşgeldin dedim ama yine de geç olsun güç olmasın ama değil mi :) Şimdilik ikinci sezondayım aslında bu yüzden kendimi şanslı hissedebilirim tadını çıkararak izleyebileceğim bir seri bölümüm var :)
    Neyse halen daha yazmamışsın sanırım sevdiğin televizyon dizilerini yaz bi ara merak ettim

    YanıtlaSil