60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

15 Temmuz 2013 Pazartesi

Yeni DVD Haberleri


---AEROSMITH BİR KEZ DAHA ÇUVALLADI---

Hard rock fatihi Steven Tyler ve efsanevi grubu Aerosmith'i ne kadar çok sevsem de, grubun bir türlü adam akıllı bir konser dvdsi çıkaramamış olmalarına sinir oluyorum. Grup en son 2004 yılında " You Gotta Move" adında bir konser dvdsi yayınlamış ve deyim yerindeyse konser deneyimini mahvetmişti. Sebebi de şarkı aralarına sıkıştırılan -gereksiz- söyleşilerdi.

Bir kere baştan anlaşalım; konser dvdsini neden alıyoruz ? Canlı olarak izleme fırsatını yakalayamadığımız ya da hayranı olduğumuz grupları istediğimiz zaman evimizde konforlu şekilde izlemek için. Adı üstünde "konser filmi". Eğer sen şarkı aralarına belgesel tadında şeyler eklersen, o konser deneyiminden çok "belgesel arası konser görüntüleri"ne dönüşür ki bu bence sinir bozucu bir olay. Bu hibrit türün en kötü örneği sanırım Beyoncé'nin "I Am..World Tour" dvdsiydi. Bir defa izleyip kenara attığım nadir konser dvdlerinden.

Onun yerine söyleşiler ve sahne arkası görüntüler, dvdnin bonus kısmındaki ayrı bir bölüme topluca konsa fena mı olur ? Bu işi biraz Madonna'dan öğrenin derim.

Anlaşılan o ki grup, yeni çıkan dvdsi "Rock For the Rising Sun"da da aynı haltı yemiş ! Ve aralara gereksiz footage'lar sıkıştırmış.

İşin bir başka boyutu da grubun Japonya turnesini kapsayan bu dvdnin, turnedeki şarkılardan hepsini içermemesi. Dvdde yer alan setlist şu şekilde:

Draw The Line
Love In An Elevator
Livin On The Edge
Hangman Jury 
No More No More
Mama Kin
Monkey On My Back 
Toys In The Attic 
Sweet Emotion 
Boogie Man 
Rats In The Cellar 
Movin Out 
Last Child 
S.O.S. (Too Bad) 
Walk This Way  

Credits: Train Kept A Rollin' 

Dream On, Jaded, Crying ve I Don't Wanna Miss a Thing gibi klasikleşmiş Aerosmith şarkıları nerde diyebilirsiniz. Normalde Japonya turnesinde okunmalarına rağmen konser dvdsine alınmamışlar. Peki neden ? Cevabını bilen beri gelsin.

Umarım bir gün grubu canlı olarak izleme fırsatını elde ederiz. Zira grup bu kafayla bizlere evde konser keyfi yaşatmayacağa benziyor !

Onca yıl rock dünyasının zirvesinde kalmayı başaran bu köklü grubun -hala- adam gibi bir konser dvdsi çıkaramamış olması trajikomik bir durum.

--- MOZ PAŞA'DAN 25.YIL HEDİYESİ---Bildiğiniz üzere Morrissey, bu yıl solo döneminin 25.yılını kutluyor ve bu kutlu yılı yeni bir konser dvdsiyle taçlandırmak istiyor. Malum, Moz'un da dvd geçmişi Aero'dan farksız. Elle tutulur tek konser kaydı var: "Who Put the M in Manchester?". O da sanatçının 45.yaş günü vesilesiyle verilmiş özel bir gecenin kaydı.

Aslında sanatçının 2006-7 senesinde çıktığı, ve en iyi şarkılarını okuduğu turneden bir gece de kayda alınmıştı. Efsanevi konser alanı Hollywood Bowl'da gerçekleşen konserin dvdsi, sanatçının plak firmasıyla anlaşmazlığa düşmesi sebebiyle hiç bir zaman yayınlanmadı ve Moz, dvd kendi bilgisi dışında yayınlansa bile almamaları konusunda hayranlarına bir mektup yazmıştı.

Şimdiyse elimizde 2012 model gıcır bir Los Angeles konser kaydı var. Bir aksilik çıkmazsa önümüzdeki aylarda bu ürünü raflarda görebileceğiz. 2 Mart 2012 tarihinde Hollywood High School'da verdiği konserin setlisti ise ağız sulandıran cinsten:

Alma Matters
Ouija Board, Ouija Board
Irish Blood, English Heart
You Have Killed Me
November Spawned A Monster
Maladjusted
You're The One For Me, Fatty
Still Ill
People Are the Same Everywhere
Speedway/Asleep
That Joke Isn't Funny Anymore
Meat Is Murder
Please, Please, Please Let Me Get What I Want
To Give (The Reason I Live)
Everyday Is Like Sunday
I'm Throwing My Arms Around Paris
Action Is My Middle Name
Let Me Kiss You

Encore: The Boy With the Thorn In His Side


Konserin bir diğer özelliği ise Moz'un -şimdilik- son verdiği konserlerden biri olması. Malum, bu konserden sonra iki şov daha gerçekleştirdi ve daha sonra rahatsızlanarak Kuzey Amerika turnesini iptal etti. Sanatçının planı Temmuz 2013 gibi Güney Amerika'yı turlamaktı aslında; ama besin zehirlenmesi dolayısıyla onu da iptal etmek zorunda kaldı. Allah şifa versin reise. Bu aralar çok hastalanıyor.

--- PATTI'DEN İLK DVD---

Punk müziğin büyükannesi Patti Smith, 2005 senesinde "Trampin" albümünü desteklemek için çıktığı turnenin Montreux ayağını dvd olarak yayınladı. Smith'in ilk resmi konser dvdsi olma özelliği taşıyan ürün aslında geçtiğimiz sene Amerika'da satışa sunuldu. Ancak hala Türkiye'de yayınlanmış değil. Setlist ise oldukça kısıtlı:

Redondo Beach
Beneath the Southern Cross
Dancing Barefoot
Free Money
Ain't It Strange
25th Floor
Like a Rolling Stone
7 Ways Of Going
Peacable Kingdom
Beacause the Night
Not Fade Away / Memento Mori
People Have the PowerKeşke içinde "Gloria" ve "Rock 'N' Roll Nigger" da olsaymış dedirten setlistte Bob Dylan (Like a Rolling Stone) ve The Rolling Stones (Not Fade Away) coverları dikkat çekiyor.

Filistin'e insanlara yardım etmek için gitmiş olan 23 yaşındaki Amerikalı genç aktivist Rachel Corrie'nin İsrail askerleri tarafından hunharca öldürlmesinden sonra Patti'nin kaleme aldığı "Peacable Kingdom" şarkısının listede olması sevindirici.

--- BİR EAGLES DESTANI---

Amerika'nın medar-ı iftiharı, 40 yılı aşan gerçek bir rock efsanesi, Eagles hakkında bugüne kadar yayınlanmış en derli toplu eserlerden biri "History of the Eagles".

Toplam üç dvdden oluşan setin ilk diski, grubun 1970'lerdeki durdurulamaz yükselişinden 1980 yılındaki dağılmalarına kadar yaşanan olayları ele alıyor.

İkinci disk ise grubun 1994 yılında yeniden bir araya geldikleri turneden günümüze kadar olan kısmı anlatıyor.

Üçüncü diskte ise Eagles'ın Mart 1977'de Capital Centre'da verdikleri konserin kayıtları mevcut.

Bu seti almanız için bir Eagles fanı olmanız gerekmez sanırım. Rock tarihine ilgi duyan herkesin evinde bulunması gereken "temel" bir eser.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder