60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

25 Mayıs 2013 Cumartesi

Dersimiz Caz Çağı

Öncelikle..

-Soldaki Zelda, sağdaki de Scott-

Aşk deyince aklıma gelen ilk çift -her ne hikmetse- Zelda ve F.Scott Fitzgerald oluyor. Belki de yaşadıkları fırtınalı (kasırga bile denebilir) ilişki beni etkilemiş olabilir. Kim bilir.. Zelda, çok kıskanç bir kadınmış. Öyle ki kocasını erkek arkadaşlarından bile kıskanırmış. Scott'ı, kocasının yakın arkadaşı Ernest Hemingway'den kıskandığı zamanlar bile olmuş. Varın gerisini siz düşünün !

Bir hayal edin. Caz Çağı'nda (1920'ler Amerikası) yaşıyorsunuz. Delice seviyorsunuz birbirinizi. İçkiden, şaşaadan "kafanız hep kıyak" şekilde dolanıyorsunuz. Ama bir gün aşkınızın şizofren olduğuu öğreniyorsunuz. Evet, Zelda ne yazık ki yaşamı boyunca bu akıl hastalığıyla mücadele etmiş ve ölüm de onu bir akıl hastanesinde bulmuş


Bu trajik öykünün beni en etkileyen kısmıysa Scott'ın sadakati. Zelda'nın tüm krizlerine rağmen ondan vazgeçmemesi ve bu uğurda hayatını ortaya koyması.. Scott, eşinin durumu sebebiyle eskisinden daha fazla içkiye sarılmış (gençken de alkolikmiş gerçi) ve kitaplarına akıl hastanesine yakın tuttuğu bir evde devam etmiş. Ancak bu macera uzun sürmemiş. Scott, alkole bağlı geçirdiği bir kalp krizi sonrası 44 yaşında hayata veda etmiş. Zelda da Scott'ın ölümünden sekiz sene sonra kaldığı akıl hastanesinde çıkan bir yangında hayatını kaybetmiş. Zelda, yangının çıktığı sırada odasında kilitli tutulmuş halde elektroşok tedavisini beklemekteymiş..


Bu mutlu aile tablosu trajik biçimde yok olsa da Fitzgerald'lardan bizlere birbirinden etkileyici romanlar ve kısa öyküler miras kaldı. Bunlardan en ünlüsü hiç şüphesiz şu sıralar yeniden popüler olan Muhteşem Gatsby romanı. Bu roman için ne desem boş. Çünkü fazla iyi bir roman. Belki de okuduğum en iyi roman. Şimdiye kadar sayısız kitap evinden sayısız kopya basılmış; ama bence en iyi kapağa sahip olan basımı bu:
 

Jay ve Daisy'yi tek bedende resmetmek.. Gerçekten vurucu olmuş. Eski fotoğraflara ve kitaplara meraklı olduğumdan bu kopyanın resmini bulmak açıkçası çok heyecanlandırdı. Zelda ve Scott çiftine ait geriye kalan resimleri merak ederseniz şu site şiddetle önerilir: Scott & Zelda Fitzgerald


 
Fitzgerlad'lar şimdilik bu kadar. Gelelim caz çağına ve dönemin moda anlayışına.

Açıkçası modadan anladığım söylenemez. Hatta "moda" tabirinden hazetmediğimi de belirtmek isterim. Ama şunu da eklmekte fayda var, 1920'lerde insanlar gerçekten çok şık giyiniyorlarmış. Hani ben nasıl 60'ların gençliğine ve müziğine özeniyorsam 20'lerin de giyim kuşamına bir o kadar özeniyorum. Erkekler çakı gibi takımları içinde ne kadar şıksa kadınlar da kokoş şeklinde nitelendirebileceğimiz kıyafetler içinde o kadar güzeller. İşte döneme ait bazı resimler:

-1974 yapımı Muhteşem Gatsby'den Mia Farrow-

-2013 yapımı Muhteşem Gatsby'den Carey Mulligan-

 
Carey'yi seviyoruz :)) Şimdi gelelim 1920'lerdeki fotoğraflara
 
 
 
  

1920'lerde yaşamak varmış demek istiyorum. Zaman makinası icat olsaydı 20'lerden bir kızla tanışmak isterdim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder