60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

26 Nisan 2013 Cuma

Bryan Ferry'le Bir Gece

 
Courtesy of MusicPress

Bu sene bildiğiniz gibi İstanbul Caz Festivali'nin 20.yılı ve festivalin biletleri bugün genel satışa sunuldu. Festivalin ağır topu (ve bence gidilesi tek konseri) ise hiç kuşkusuz Roxy Music'in efsanevi solisti Bryan Ferry ! Biletler için tıklayın.

Bildiğiniz gibi Ferry arkasına aldığı The Bryan Ferry Orchestra adını verdiği caz grubuyla, geçtiğimz senin sonunda, klasikleşmiş Roxy Music şarkılarını ve kendi solo dönemine ait sevilen şarkılarını -1920'lerin Caz Çağı'ından esinlenerek- caz formatında çaldığı enstrumental Jazz Age albümünü çıkarmıştı. Ünlü sanatçı bu albümün tanıtım turnesi kapsamında 8 Temmuz gecesi İstanbul'da olacak.

The Great Gatsby'nin yakın tarihte vizyona gireceği düşünülrse o gazla Ferry'nin konserine gitmemek elde değil. Zira kendisi 21.yüzyılın Jay Gatsby'si olarak adlandırabileceğimiz biri. Şık giyim tarzı, salon şarkıcılarını anımsatan duruşu ve en önemlisi karizmasıyla..

Turnenin şimdiye kadar gerçekleşen konserlerini takip ettiğim kadarıyla şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ilginç bir gece İstanbul seyircisini bekiyor olacak. Çünkü bu tam zamanlı bir caz ya da rock konseri olmayacak ! Konserin ilk kısmında The Bryan Ferry Orchestra, Roxy Music klasiklerini enstrumental olarak icra ederken birkaç şarkı sonra vokale Ferry ekleniyor ve konserin atmosferi yavaş yavaş rock konserine dönüşüyor. Yani bir nevi rock/caz kırması ilginç bir deneyim olacak. Ferry'nin, bu turnede Amy Winehouse'un Back to Black şarkısına da caz yorumu getirdiğini hatırlatmakta fayda var.


Konserde başka hangi şarkıların çalınabileceğini merak edenlere:

Courtesy of Bryan Ferry Offical

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder