60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

5 Mart 2013 Salı

Iron Sky (8.5/10)

Courtesy of HitlerParody.Wikia

Başrollerini Julia Dietze, Götz Otto ve usta oyuncu Udo Kier'in paylaştığı, Finlandiya-Almanya-Avusturalya ortak yapımı film "Ya bir gün Naziler, Dünya'yı istila etmek için uzayın derinliklerinden çıkar gelirse ?" sorusu üzerinden yola çıkıyor ve seyirciye 93 dakikalık absürd-komedi tadında bir B-Filmi vadediyor.

!F Film Festivali-Ankara kapsamında -gecenin köründe- izlediğim Iron Sky, aslında konusu itibariyle "basit" bir film; ama içerdiği ince göndermeler ve barındırdığı politik mesajlarla türevlerinin arasından sıyrılyor ve son yılların en komik filmlerinden biri olmayı layıkıyla başarıyor.

Courtesy of AceShowBiz

II.Dünya Savaşı'nın sonlarında bir grup Nazi, Dünya'dan ayrılmayı başarır ve Ay'ın "karanlık yüzü"ne yerleşir. Bu kaçıştan haberdar olmayan Dünya devletleri ise, Nazilerin Ay'daki varlığından ve Ay üzerine kurdukları, içi silah dolu devasa tesisten 2018 yılında gerçekleştirilen bir uzay programı sırasında haberdar olur. 40 yıldır Ay'a adım atmayan Amerika, kapsül içinde biri beyaz biriyse zenci olmak üzere iki astronot gönderir. Ancak Ay'a inişten kısa bir süre sonra Ay Nazilerinin saldırısına uğrarlar ve zenci astronot esir düşer. Ancak esir astronot için macera yeni başlamaktadır. Zira Naziler, Dünyayı yeniden ele geçirmek için hazırlık yapmaktadırlar. Tek ihtiyaçları "Tanrıların Şafağı (Götterdämmerung)" adını verdikleri uzay aracına enerji sağlayacak bir cihazıdır. Zenci astronotun cep telefonunu enerji kaynağı olarak kullanmak isteyen çılgın bilim adamı başarısız olunca, Ay Nazilerinin başındaki yeni Führer (Udo Kier), emrindeki bir grup askere Dünyaya dönmeleri ve cep telefonlarından düzinelerce almalarını emreder ve macera o andan itibaren çığrından çıkar.

 Courtesy of AceShowBiz

İşin komiği, filmin geçtiği gelecekte, yani 2018 yılında Amerika'nın başında -alenen- Sarah Palin'i andıran Cumhuriyetçi bir kadın bulunmaktadır ve Nazilerin, Dünyayı işgal edeceğini duyar duymaz "savaş döneminde komutada bulunan bir Amerikan Başkanı olacağı için" sevinç naraları atar. Filmdeki politik dokundurmaların bunlarla sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle Birleşmiş Milletler toplantısında geçen diyaloglar zekice hazırlanmış ve günümüz politik gündemine direk olarak göndermeler mevcut. Gülmek garanti !

  Courtesy of AceShowBiz 

Uzay üssündeki Nazi ilkokul öğrencilerinden erkek olanın adının Sigfried, kız olanınsa Brunhilde olması ise hoş bir detaydı. Bu ufak detay salondaki diğer seyircileri ne kadar heyecanlandırmıştır bilinmez; ama bu isimlerin seçilmesi yüzümde bir tebessüm belirmesine neden oldu. Zira bu Alman isimleri, benim geçen sene üzerinde çalıştığım ve okurken büyük keyif aldığım ünlü Alman efsanesi Das Nibelungenlied'teki karakterlerin isimleriydi. Ayrıca gene yakın zamanda ilgilendiğim Eski Nors Mitolojisinde ölen kahramanların gönderildiği -bir nevi cennet- büyük salon Valhalla'nın da film boyunca bahsinin geçmesi beni mutlu etti. Alman Kültürüne yapılan ince göndermelerden biri de Ay Nazilerinin tüm umutlarını bağladığı ölüm makinesine ünlü Alman besteci Richard Wagner'ın Götterdämmerung "Tanrıların Şafağı" operasının isminin verilmesiydi. Ayrıca film boyunca arka planda çalan şarkıların da birçoğu Wagner'in eserlerinden ilham alınarak bestelenmiş.

 Courtesy of GamingBolt

Film süresince beni en çok güldüren şeylerden biri de hastası olduğum aktörlerden Udo Kier'in canlandırdığı yeni Führer, Wolfgang Kortzfleisch karakteri. Kortzfleisch, Adolf Hitler'in adını duyduğunda midesi bulunan ve hemen ertesinde öksürük nöbetleri geçiren, karşımıza çıktığı her sahnede arka fonda Milli Marş'ın çalan, Ay yüzeyinde Volkswagen'in bizde Tosbağa diye adlandırılan modeliyle dolanan enteresan bir adam. Son zamanlarda beyazperdede izlediğim en grotesk en komik karakterlerden biriydi..

Courtesy of CheckPointCafe

Son tahlilde, uzun zamandan beridir bir filmi sinema salonunda katıla katıla gülerek izlemiyordum. Iron Sky, Red Alert adlı bilgisayar oyununu anımsatan sinematografisi, içinde barındırığı sayısız gönderme ve ortalamanın üstündeki oyunculuk performanslarıyla keyifli bir yapım.

Peki festival bitti, nasıl izleyebilirim diyorsanız güzel haberi de yazımın sonunda paylaşayım. Yapımcıların, Türkiye'deki dağıtımcılarla irtibata geçtiği ve vizyona girmesinin an meselesi olduğunu da buradan duyuralım. Şimdiden herkese iyi seyirler !

Filmin resmi fragmanı:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder