60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

27 Mart 2013 Çarşamba

Bryan Ferry - The Jazz Age (2012)

 Courtesy of Wikipedia

2012'nin son demlerinde, Roxy Music'in efsane solisti, art/glam rock akımlarının yakışıklı temsilcisi Bryan Ferry, arkasına aldığı yeni müzisyenlerle Bryan Ferry Orkestrası adı altında yeni bir albüm çıkarmışlardı; The Jazz Age. Ancak albümle ilgili inceleme yazımı sürekli -her nasıl olduysa- erteleyip durdum. Kısmet bugüneymiş.

Rock camiasının "party boy"larından Bryan Ferry, Bob Dylan coverları yapmayı bırakıp kendi şarkılarını okumaya karar verdiği 2010 çıkışlı enfes Olympia albümü ile malumunuz bizlerin yüzünü güldürmüştü. Albümden yayınlanan ilk tekli You Can Dance, fazlasıyla ses getirmiş ve ihtiyar delikanlının listelerde görünmesini sağlamıştı.

Courtesy of Guardian

Ferry, solo kariyeri boyunca sıkça başvurduğu coverlama işine bu sefer başka bir boyut getiriyor ve bir zamanlar solisti olduğu efsanevi art rock grubu Roxy Music'in önde gelen parçalarını 1920'lerin caz anlayışı çerçevesinde coverlıyor ve yaptığı işi "9-10 yaşlarındayken dinlemekten zevk aldığım bir müziğe yöneliyorum" şeklinde nitelendiriyor. Tabii araya kendi solo şarkılarından da birkaç tane eklemeyi unutmuyor.. Yanlız burada bir parantez açmak isterim: Bu albüm baştan sona enstrumantel bir iş. Yani Bryan'ın naif vokalinden -bu seferlik- yoksun kalıyoruz. Ancak bu durum albüme gölge düşürmüyor. Bilakis The Jazz Age, yakaladığı nostaljik doku ve barındırdığı Roxy Music klasikleriyle dört başı mamur bir iş olmayı son kertede başarıyor.

Courtesy of NYTimes

Albüme The Jazz Age (caz çağı) isminin verilmesi ise güzel bir tesadüf olmuş. Zira Bryan Ferry, oldum olası bana F.Scott Fitzgerald'ın romanlarında geçen Caz Çağı* karakterlerini anımsatmıştır. Özellikle de Muhteşem Gatsby'nin kahramanı, Jay Gatsby karakterini. Tıpkı Ferry'de Gatsby gibi zengin, güçlü ve eğlencenin odağında bir isim izlenimini veriyor.

Bunları Dinlemek Lazım: Do the Strand, Love Is the Drug, Slave to Love, This Is Tomorrow

*Caz Çağı: 1920'lerde caz müziğin beyaz Amerikalılar arasında yaygınlaştığı ve Büyük Buhran'la sona eren döneme verilen isim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder