60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

24 Şubat 2013 Pazar

Çölde Çay ve Bertolucci Büyüsü

 
"Ne zaman öleceğimizi bilmediğimiz için, hayat hiç bitmeyecekmiş gibi gelir. ama hiçbir şey çok tekrarlamaz kendini. aslında çok az tekrarlar. çocukluğunuzun bir öğleden sonrasını, öyle ki, hayatınızı onsuz düşünemediğiniz, sizi derinden etkilemiş bir öğleden sonrayı, daha kaç kez anımsayabilirsiniz ki? belki dört, beş kez daha. belki o kadar bile değil. dolunayın çıkışını daha kaç kez izleyebileceksiniz? belki yirmi. ama yine de, her şey sonsuzmuş gibi gelir." 

Yukarıda okuduğunuz alıntı, ünlü İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci'nin 1990 yılında çektiği efsanevi dram filmi "The Sheltering Sky"ın (Çölde Çay) son dizeleridir. Dizeleri diyorum; çünkü şiirden farkı olmayan güzellikte bir filmdi. İzleyenler bilir. Yıllar boyu akıllardan çıkmayacak enfes bir görsel şölen ! Hani bizim rockçı Teoman'ın da "İki Yabancı" şarkısında bahsettiği film:

"Yazdan kalma bir günden ya da Çölde Çay filminden bir sahne var aklımda. Oyuncular sanki biziz. Mutsuzuz ikimiziz "

 -Courtesy of Dvdbeaver-

Saat sabahın 3'ü .. Aklıma nedense Çölde Çay ve filmdeki mutsuz çift geldi. Bir gün unutmazsam filmden uzun uzun bahsetmek isterim. Ama bu yazım aslında usta yönetmene bir saygı duruşu niteliğinde. Bertolucci, bizde genelde "erotik filmlerin yönetmeni" olarak hatırlansa da aslında ona bu kadar dar bir açıdan bakmamak gerek. Filmografisi incelenirse, enfes kamera açıları, sert politik mesajları, gösterişli sinematografisi ve filmlerine işlediği lirik erotizmle eşsiz bir yönetmen olduğu daha iyi anlaşılacaktır. Bendeki sinema aşkını ateşleyen adam. Bana göre tüm zamanların en büyük yönetmenlerinden biri. Kendisi ile bizzat tanışmak, elini öpmek, iki de laflamak çok isterdim.

-Courtesy of Listal-

(The Last Tango In Paris) Yine bir Bertolucci filmi, yine yanlız bir adam..

Zamanında -yakın dostu- Pier Paolo Pasolini'ye asistanlık yapmış ve dönemin sıkı Marksist'lerinden olan Bertolucci bugün 73 yaşında ve ne yazık ki sağlık sebeplerinden ötürü eskisi kadar üretken değil. 2003 yılında çektiği son başyapıtı "The Dreamers"dan bu yana sesi sedası pek çıkmıyor. Sessizliğini bu sene "Io e te" (Ben ve Sen) ile bozmaya çalısa da yeni filmi pek ses getirmedi. Olsun, ben yine de onu "The Last Emperor" (Son İmparator) filmindeki görkmeli çekimleri, "The Stealing Beauty"nin büyülü atmosferi ve "The Conformist"in sert politik mesajlarıyla hatırlayacağım. Erotizmin şiirsel büyüsünün beden bulmuş halidir Bertolucci.

-Courtesy of SinemaKulübü-

Yeni filminin tanıtımı için başrol oyuncularıyla birlikte 2012 Cannes'da poz verirken..

Unutmadan.. Kendisi geçen sene Cannes Film Festivali'nde de onur ödülüne layık görüdü ve Festival'in açılış gününde ödülü aldı.

-Courtesy of SeattlePi-

Yazımı "The Sheltering Sky"ın efsanevi müziğiyle tamamlıyorum..


2 yorum:

  1. çölde çay ile ilgili ben de yeni bir yazı yazdım geçenlerde. yazını görünce hemen geldim:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hoşgeldiniz :) En yakın zamanda yazınızı okuyacağım.

      Sil