60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

22 Şubat 2013 Cuma

Bowie'den İkinci Single ve Turne Haberi

 
Geçen ay doğumgününde yaptığı süprizle -10 yıl aradan sonra çıkardığı ilk şarkıyla- 7'den 70'e herkesi heyecanlandıran David Bowie, 11 Mart'ta çıkaracağı yeni albümü The Next Day'in ikinci singleını yayınlamaya hazırlanıyor. 26 Şubat'ta çıkaracağı yeni singleın adı The Stars (Are Out Tonight). Anlaşılan o ki, Ziggy, yine gökyüzüne ve ötesine doğru yol alacak. Bize yıldızlardan ve uzaylılardan haber getirecek. Aşkı da unutmamak lazım..

Bir diğer sevindirici haberse Bowie'nin gitaristi Gerry Leonard'dan geldi. Daha önce Bowie'nin turneye çıkmak istemediği ve sadece yeni şarkılar kaydedecğine dair haberleri sizlerle paylaşmıştım. Leonard bu haberlere bir açıklık getirdi. Ona göre efsanenin yeni turneye çıkma ihtimali yüzde 50 yüzde 50'ymiş ! Şarkıların bazılarını stüdyoda kaydederken Bowie durup durup "Bu şarkı canlı ne güzel okunurdu!" şeklinde laflar edip durmuş. Ama bir yandan da sahnelerden uzak kalma isteğinde ısrarcıymış. Anlaşılan o ki, hala bir umut var. Ne diyelim, hayırlısı olsun ! :D Fakat olur da Bowie, onca yıldan sonra yeniden turneye çıkmak isterse Türk organizatörlerin bu işin yakasına yapışması lazım ve ne yapıp edip efsaneyi Türkiye'ye getirmesi lazım. Çünkü bu olay, Elvis'in mezarından kalkması gibi bir olay olur. Bu fırsat kaçmaz !

* * *
Ünlü alternatif rock sanatçısı Beck, geçtiğimiz günlerde bir David Bowie klasiği olan Sound and Vision şarkısını arkasına aldığı 160 müzisyenlik orkestrayla enfes bir şekilde yorumladı. Videoyu izlemeden önce bir önerim olacak. Şarkıyı mutlaka kulaklıkla dinleyin. Keyfi sonuna kadar yaşayın :)Müthiş !

Utangaç İtiraf: Ne zaman müzikçalarımda -Bowie'nin okuduğu- Sound and Vision çıksa işi gücü bırakır şarkıya eşlik ederim. Islıkla olsun karga sesimle olsun.. Bir şekilde "blue, blue, electric blue that's the colour of my room (mavi mavi elektrik mavisi, odamın rengi)" kısmını mırıldanırım. Hatta daha geçen gün otobüs durağında başıma geldi benzer bir olay. Allah'tan tek başımaydım da rahatlıkla söyleyebildim :D

Evet, Bowie, en sevdiğim şarkıcıların başında geliyor ! Kendisi büyük bir ilham kaynağı. Görkemli bir şov adamı. Rock müziğine eğlenceyi taşıyan adam.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder