60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

20 Ocak 2013 Pazar

Ke$ha - Warrior (2012)İlk albümü "Animal" ile deyim yerindeyse elektro-pop camiasını kökünden sallayan Ke$ha, bu sefer tarzında ufak tefek değişikliklere giderek parti kızı konseptini rock n'roll ruhu ile birleştiriyor. Ke$ha hayranları içini rahat tutsunlar. Bahsettiğim değişiklikler birkaç ciladan ibaret. Anlayacağınız Ke$ha hala "kirli" bir parti kızı. Sabahlar olmasın kafasında.

Anlaşılan o ki Ke$ha, bu albümün hazırlık sürecinde hippi annesi Pebe Sebert'in hayli etkisinde kalmış. Malum, şarkılarının bir çoğunu annesi yazıyor. Parti kızı da olsa hala ana kuzusu işte naparsın! Albümün muhtelif yerlerine yerleştirilen rock n'roll tohumları albüm ilerledikçe yavaş yavaş gelişiyor ve glam rock efsanesi Iggy Pop'un konuk olduğu "Dirty Love" şarkısında adeta zirve yapıyor. Söylenenlere göre Pop'un "Idiot" albümü, Ke$ha için büyük bir ilham kaynağıymış.

Albümün ilk üç şarkısı ("Warrior", "Die Young" ve "C'mon") partilerin gediklisi olacak şarkılardan. Zaten ilk tekli olarakta "Die Young" seçilmişti. Malum klipte de Illuminati ve Satanizm öğelerinden geçilmiyordu hatrlarsanız.


Sıkı elektro-pop parçalarıyla açılan albüm gitgide rock sounduna meyletse de Ke$ha'nın tastamam bir rock denemesinde bulunduğunu söyleyemeyiz. Ama hissettiğim kadarıyla bir sonraki albümde Katy Perry tarzında pop-rock şarkılarla karşı karşıya gelebiliriz. Electro-pop'tansa pop-rock alt türü her zaman bana daha çekici gelmiştir. Belki de o yüzden lama gibi tükürerek şarkı söyleyen Ke$ha'ya hala alışamadım. Kim bilir. Şunu da eklemekte fayda var. Albümdeki nadir balladlarda Ke$ha'nın vokalleri fazlasıyla Katy Perry'i andırıyor.

Uzun lafın kısası "Warrior" tam bir kendini iyi hisset albümü. Eğer siz de Ke$ha gibi partilerden partilere koşan birisiyseniz arabanızda bu albümü hazır tutmanızda fayda var.

Dinlemeden Olmaz: Die Young, Warrior, Dirty Love, Only Wanna Dance With You, Crazy Kids

1 yorum:

  1. Müzikal anlamda kesinlikle ileri bir adım bence de. Sadece böyle bir albüm için 3 ballad çok fazla değil mi? Hani zaten sen ke$ha'sın ballad'ın siksen tutmaz. Party-Anthem bir albüm şeklinde yola çıkıyorsun ama o şarkılar bildiğin frenliyor.

    2. single'da kesinlikle hatalı bir seçim. C'Mon nakaratı eksik kalmış bir parça. Supernatural yada Crazy Kids daha iyi bir single olabilirdi.

    YanıtlaSil