60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

30 Aralık 2012 Pazar

2013'ü Dinliyorum Gözlerim Kapalı

 I vitelloni (1953)*

Sabah sabah şu dikkatimi çekti: son iki üç aydır elle tutulur bir tane bile müzik haberi paylaşmamışım. Albüm incelemeleri deseniz o da uzun zamandır unutulmuş vaziyette. Ara sıra da olsa "Sanatçıyı Tanıyalım" serisini devam ettirmişim-Allah'a şükür!. Uzun lafın kısası, 2012'nin son çeyreği demek ki bana yaramamış. Müzikten uzaklaşmışım. Halbuki bu çeyreğe bir de Leonard Cohen konseri sıkıştırmış ve hakkında destansı uzunlukta bir yazı kaleme almıştım (o konseri unutmak elde mi zaten?-üç buçuk saat dile kolay). Yani tam da müzikten koptuğumu söyleyemeyiz.

2013'le beraber bunları telafi etmeye çalışacağım. Bol bol albüm incelemlerine yer vereceğim. Yeni albümleri daha sık takip edeceğim, olabildiğince fazla yeni müzik haberleri paylaşacağım. Ve tabii klasik albümleri de konuşacağız. 60'lar ve 70'lerde bahsetmediğim sayısız kült rock albümü var. 80'lerin pop albümlerine de el atmalı bir ara.. Malum bu sene 70'li ve 80'li yılların önemli yıldızlarını kaybettik ardı ardına. Bu arada sinema incelemelerime de hız vereceğim. Onları da baya boşlamışım :/ Aklımda birkaç farklı konsept var. Şimdilik söylemeyeyim, süprizi bozmayalım :)

Ama bu demek değildir ki onun dışındaki konularda yazmayacağım. Elbette yazacağım; ama bu kadar sıklıkla olmayabilir -kim bilir! Umarım 2013'te sözümde dururum ve esas olaya yani müziğe geri dönerim. Çünkü her ne kadar ben blogu kurarken "kafama göre takılayım" diyerek yola çıksam da aklımda hep müzik vardı. Müzik temelli olup genel konulardan bahseden bir blog fikri. Ne kadarını başarabildim bu sürede bilmiyorum; ama daha iyi olacak. Olacak !

* I vitelloni, izlediğim ilk Federico Fellini filmi ve aslında şuan bulunduğum durumu anlatıyor. Bir grup aylak, kendi varoluşlarını sorgular film boyunca ve "gitmek-kalmak" sorunsalı baştan sona kendini hissettirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder