60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

23 Ekim 2012 Salı

Muse - The 2nd Law


İddialı konuşmayı sevmem; ama bence Muse, Nirvana'dan bu yana gelmiş geçmiş en iyi rock grubudur. Coldplay, Oasis ve Arcade Fire gibi "baba" gruplar kusuruma bakmasınlar; ama Muse onlardan fersah fersah ötede bir grup bence. Özellikle son dönemde soyundukları "deneysel işler" dikkate alındığında...

28 Eylül'de piyasaya sunulan yeni Muse albümü "The 2nd Law" deyim yerindeyse "ilaç gibi geldi". Tam da "artık iyi albümlere hasret mi kalacağız" sorularının ayuka çıktığı bir dönemde. Evet, Muse yine iyi bir iş çıkarmış ve çıtayı düşürdüğü "The Resistance"tan sonra kendisini biz müzikseverlere affetirmiş.


Albüm "Supremacy" ile sıkı bir başlangıç yapıyor ve eski sert soundtaki Muse şarkılarına göz kırpıyor. Beğenmeyen taş olur. Bir sonraki şarkı "Madness" ise son dönem pop sounduna kaymaya başlayan Muse şarkılarından biri. Her ne hikmetse şarkı kitleler tarafından beğenildi; ama ben sadece şarkının son kısmını beğendim. Şarkı ne yazık ki fazlasıyla "pop". Ayrıca Matthew'un Freddie Mercury-cilik oynaması sinirimi bozmaya başladı. Ne üzücüdür ki bu albümde de Queen havası fazlasıyla hissediliyor. Bu konuda getirilen bütün eleştiriler haklı.

Gelelim albümün incilerinden birine; "Panic Station". Biraz Stevie Wonder, biraz Muse, biraz da Prince. Kendinizi "Ooh, 1, 2, 3, 4 fire’s in your eyes, and this chaos it defies imagination." derken bulacaksınız. Eğlenceli ve keyfe keder bir şarkı. 2012 Yaz Olimpiyatları için yazdıkları "Survival" ise tam anlamıyla bir Queen şarkısı. Özellikle de enstrumanların kullanımı... Kötü mü ? Değil. Özellikle Matthew'un görkemli vokali dinlemeye değer. Şaka maka adam sıkı bir rock vokalisti oldu yıldan yıla. Bana sorsalar son dönemin en büyük "rockçısı" kimdir diye hiç şüphesiz Matthew derim. Gerek vokali gerekse sahne performansı eski dönem baba rockçıları andırıyor. 

"Follow Me" ise eski Muse şarkılarını andırmakta; "Bliss", "Starlight",.. Albümün en iyilerinden biri. Yine Matthew'un vokaline dikkat çekeceğim. "Animals" ise zamanla kendini sevdiren bir şarkı. Belki ilk dinleyişte vurulmayacaksınız; ama inanın bana bir süre sonra müzik çalarınızdaki yerini alacaktır. "Explorers", "Big Freeze" ve "Save Me" için iyi şeyler düşündüğümü söyleyemeyeceğim. "The Resistance" dönemindeki yavan rock şarkılarına benziyor.


Yazımın başında "Supremacy" için sert soundtta bir şarkı demiştim ya, sözümü geri alıyorum. Albümün "sert adamı" şüphesiz "Liquid State". Farklı bir düzenlemeyle çok rahat sağlam bir metal şarkısı haline getirilebilir. Muse'un eski "cinnet" şarkılarını hatırlatıyor. Bir nevi 2012 model "New Born".

Ama tabii en iyi şarkılar sona bıraklımış: "The 2nd Law: Unsustainable" ve "The 2nd Law: Isolated System". Muse'un acilen bir soundtrack çıkarması lazım bence. Mümkünse bir bilimkurgu filmine. Çünkü alternatif, deneysel ve enstrumantal tarzında çok iyi işler veriyorlar. Son beş yıldır bu konuda çok iyi adımlar attılar ("Exogenesis" çalışması gibi). Bu iki şarkı da bu tanımlamaların içine giriyor. Termodinamiğin ikinci yasasından yola çıkarak "bu ekonomik düzenin" daha fazla sürdürülemeyeceğini haber ediyor abiler. Her zamanki "anti-kapitalist" Muse triplerinden biri. Özlemişiz politik Matthew ve ekibini. Şu kadarını söyleyeyim; "Unsustainable" bence en iyi 10 Muse şarkısından biri olarak kabul edilebilir. Film tadındaki klipleri de unutmamak gerek:


Düzensizlikten (ya da kaos diyelim kısaca) kaçan bir grup genç.. Gerçekten adamlar işi biliyor dostlar. Klipleri izlerken tüylerim diken diken oldu. Bizlere sadece bu güzel işleri takdir etmek düşüyor. Bu klipler tabii şu şekilde de okunabilir: Termodinamik dersinden kaçan makine mühendisliği ya da kimya öğrencileri :p

Dinlemeden Olmaz: The 2nd Law:Unsustainable, The 2nd Law: Isolated System, Supremacy, Panic Station, Liquid State, Follow Me

5 yorum:

 1. :))

  Ben tüm albümü dinleyemedim henüz.İçim içimi kemiriyor.
  Çok severim ben onları.Alt yapı,etkilenme,minör ,majör anlamam ama iyi olan şarkılarını seçebiliyorum:))

  Keyifle okudum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :)) Önemli olan hissi yakalamak bence de. Teknik kısmı önemli değil.

   Sil
 2. Muse'u çok çok severim. Sağlam gruptur gerçekten.
  Ama şimdi bir Oasis kusura bakmasın olmaz sanki yahu.
  Noel'den, Liam'dan bahsediyoruz her ne kadar paso sürtüşselerdi de. Yaptıkları müzik.
  Candırlar. Yani benim hayatıma fazla katkı yaptıklarından dolayı çok hassasım heralde ahah.

  Ama olsun olsun. Kimse benim gibi bakmasın Oasis'e. Hatta hafızalardan silinip unutulsa bile delicesine mutlu olurum :)

  YanıtlaSil