60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

27 Ekim 2012 Cumartesi

Kylie Minogue - The Abbey Road Sessions

 

Her şarkıcının hayalidir İngiltere'deki meşhur Abbey Road Stüdyosunda bir şeyler kaydetmek. Dile kolay, rock tarihinin yazıldığı bir stüdyodan bahsediyoruz. Birçok kilometre taşı rock müzik albümü zamanında bu stüdyoda kaydedilmişti. The Beatles ve Pink Floyd, bu stüdyonun gediklilerinden yanlızca ikisi. Kalanları saymaya kalksak sabahı ederiz.

Kylie Minogue ablamız da bir heves özenmiş ve geçen sene bu dönemlerde kendisini Abbey Road Stüyosunun emin ellerine teslim etmişti. Hedef açık ve netti: eski bir numara hitleri, orkestral altyapılarla elden geçirilecek ve ortaya "özel" bir iş çıkacak. Kulağa hoş geliyor değil mi ? Aslında projeyi ilk duyduğumda ben de çok heyecanlanmıştım. "Yok yahu?!" diye içimden geçirip merakla albümün çıkacağı günü bekledim. Sonuç ? Ne yazık ki koca bir hüsran...

Öncelikle albümün en "kritik" sorunu "ruhsuz" oluşu. Şarkıların klasik (orjinal) melodileri yok edilmiş ve yerine her şarkıda aynısı kullanılmak üzere "yapay ve tatsız" bir melodi yazılmış. Şarkı geçişleri anlaşılmıyor bile. Sanki kırk dakika boyunca aynı melodi devam ediyor, değişense sözler oluyor ! Bu yola niçin gidilmiş anlayabilmiş değilim.

Bir diğer hususta şarkı seçimi. Böyle "konsept" bir albümde dans hitleri ne arar ? Her ne kadar "Can't Get You Out of My Head" iyi kotarılmış olsa da kalan "eski dans hitleri" deyim yerindeyse mundar edilmiş. Daha fenası, orjinal halinde kemanlar barındıran "Confide In Me", albümde yavanlaşmış ve karşımıza ruhu çekilip alınmış bir şarkı çıkmış. Oysa ben o şarkıyı daha içli kemanlarla bezeli bir şekilde bekliyordum. 

Ne yazık ki Abbey Road Sessions iyi niyetli; ama vasatı geçemeyen bir albüm olarak Kylie ablamızın diskografisindeki yerini alıyor. "Timebomb"un üstüne bu hiç olmadı.

Dinlemeden Olmaz: Flower, The Locomotion, On A Night Like This, Hand On Your Heart, Finer Feelings

2 yorum:

  1. Daha fazla katılamazdım. Bu tek düzelik biraz da kylie'nin çalışmayı sadece Steve Anderson ile yürütmesinden dolayı. Steve bugüne kadar Kylie'ye enfes şarkılar kattı kabul ama, Brothers In Rhythm olmadan co-producer kimliğini anca tamamlıyordu. Keşke yanında bu işi bilen birkaç isim daha olsaydı.

    YanıtlaSil
  2. Size katılmıorm albüm harika bence

    YanıtlaSil