60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

5 Eylül 2012 Çarşamba

The Expendables 2 (8/10)

 
..ve karşınızda fazlasıyla testosteron kokan bir film: The Expendables 2 !!! Hemen bir kadroya göz gezdiriyorum: "Rambo" Sylvester Stallone, "Taşıyıcı" Jason Statham, "Rocky'nin Rus rakibi" Dolph Lundgren, "Hollywood'un Uzakdoğu kontenjanında yıldızı parlayan" Jet Li, "Zor Ölüm" Bruce Willis, "Terminatör" Arnold Schwarzenegger (evet soyadını herkes gibi kopyala-yapıştır yaptım :D), "90'lı yılların kült aksiyon filmlerinin aranan adamı" Jean-Claude Van Damme veee efsaneler efsanesi Chuck Norris ! Fiiiuh ! Yazarken bile ellerim terledi yahu :D Eğer siz de benim gibi 80'li ve 90'lı yılların kült aksiyon filmlerinin hayranıysanız, bu filmlerle gençliğiniz geçtiyse bu isimlerin adlarını duymak bile sizi heyecanlandırmaya yetecektir. Eminim. Gelelim filme..

 Adam Chuck Norris ya ! :D Bu sahneyi hiç unutmayacağım. "İyi, Kötü, Çirkin"in melodisi eşliğinde ortaya çıktığı sahne..

Bir kere konu monu yok gençler. Rahat olun :D Film iki saat boyunca beyninizin tek bir hücresini yormayacak cinsten hazırlanmış. Alacaksın patlamış mısırını kolanı, oooh yayılıp izleyeceksin filmi. Hepsi o. Zaten aksiyon filmlerinin de amacı bu değil midir ? İnsanı dinlendirmek. Kafalarını "sanat kaygılı şeyler"le doldurmamak. Film üzerine bazı eleştiriler okudum. Ne diyorlar "Efendim yok senaryo da kopukluklar var, karakterler sığ, vs." Sanki filmi Kubrick ya da Haneke çekmiş ! Yahu adı üstünde: "Cehennem Melekleri 2" Ne beklersin bu filmden ? Geyik dolu diyaloglar ve bolca patlama, çatışma ! Başka ne arıyorsun ki arkadaşım ?

"The Expandables 2" sağolsun bir aksiyon filminde olması gereken herşeyi bünyesinde barındırıyor. Kaslı başkahraman ? Sürüyle.. Hem de her biri türün "baba"larından. Aksiyon ? Daha ilk sahneden yüzlerce hatta binlerce insan ölüyor. Bir çatışma kopuyor ki evlere şenlik ! Eee, ekibe sen o kadar -izninizle hanımlar- taşaklı adamı koyarsanız bu kadar insanın da can vermesi doğal bir hal alıyor.


Üstteki resmi gördünüz değil mi ? "Terminatör", "Zor Ölüm Bruce" ve "Rocky" aynı sahnede. Kötülere yaylım ateşi açmışlar. Bir aksiyon filminden daha ne ister insan ? Şu ekibe bakın allasen ! Tabii kaçınılmaz olarak salondaki erkek nüfusu da alabildiğine fazlaydı. Sadece iki kadın izleyiciye rastladım. Ki onlar da sevgililerinin zoruyla gelmişlerdi anladığım kadarıyla. Ee, böylesine bir "şiddet pornosu"na kadınların dayanması zor. İlgilerini çekmemesi normal yani.

Bu arada filmin kötü kahramanı olarak Van Damme'ın seçilmiş olmasını da takdir ettim. Zira böylesine piç bir role de ancak Van Damme giderdi arkadaş ! Adam feci tekme atıyor yahu..


"The Dark Knight Rises"ı filan bırakın da acilinden bu filme gidin derim. Eğlencesi garanti..

Not: Filmdeki "ince espriler"e dikkat ! Bazıları ölümcül derecede komik. Özellikle "Chuck Norris ve kobra" geyiğinde koltuktan düşüyorduk :D

1 yorum:

  1. The Expendables ilk filmi arşivimde bana bakıyor ben ona bakıyorum bir türlü izleyesim gelmedi.Dediğin gibi yalnızca kafa boşaltmak için geliyor böyle filmler bu yüzden de onları izlerken mesajlı içerikli insanı film bittikten sonra bile düşündüren filmlere ihanet ediyorm gibi geliyor :)

    Bu aralar "toplama" mantığı iyiden iyiye yayıldı ,expendables avengers bir dahaki sefere romantik dram ve romantik komedi kahramalarını bir filmde toplarlarsa şaşırmam (belki de böyle bir yapım varolmuş bile olabilir. haberim yok o ayrı mesele )

    YanıtlaSil