60'lar, 70'ler ve 80'ler / Mezardaki Ses

"Ve en sonunda, göreceğin aşk, o güne kadar verdiğin aşka eşit olacaktır." - The Beatles (The End)

29 Eylül 2012 Cumartesi

Bob Dylan - Tempest

 
Allah Allah.. Bu Bob Dylan yaşlanmıyor yahu ! Adam gelmiş 71 yaşına, hala albüm çıkarıyor. Hem de en esaslısından ! Malumunuz son on beş yirmi yıldır Dylan abimiz blues'a direksiyon kırmış durumda. Eskisi gibi folk müzikmiş, rock'n roll'muş pek salladığı yok. Ama 11 Eylül 2012 tarihinde çıkardığı otuz beşinci albümü "Tempest", blue-rock türünde bir albüm olmasına rağmen içinde folk ve katıksız rock tınılarına da rastalamak mümkün. Ayrıca usta, albümüne banjo, keman ve mandolin gibi unsurları da yeniden koymuş. Bayadır hasrettik bu enstrumanlara ! O yüzden derin bir oh! çektim valla.

Aslında albümden çıkan ilk single "Duquesne Whistle" albümü özetler nitelikte. Daha ilk notalardan bizlere iyi bir müzik ziyafeti sunacağının sinyallerini veriyor. Dedim ya, Dylan yaşlanmıyor diye, gerçekten de beyni yirmili yaşlarındaki kadar taze ve verimli. Öyle ki "Tempest" albümündeki şarkı sözleri her zamanki gibi görkemli ve taze. Ve tabii alabildiğine karanlık. Bir kere daha şapka çıkartıyoruz üstada.. Yaşayan en büyük modern ozan kendileri. İtirazı olan camdan atsın kendini, yormasın beni lütfen !


Albüm genelde balladlar ön plana çıkıyor bence. Özellikle John Lennon'a yazdığı "Roll On John" parçasına dikkat kesilmekte fayda var. Süresi bakımından (13 dakika 55 saniyesi) beni ilk başta korkutsa da, albümle aynı adı taşıyan ve Titanic'in batışını anlatan "Tempest" albümün en iyi şarkılarından biri. Süresi göz önüne alındığında sanırım Dylan, bu felakette ölen herkese dair bir iki kelam ediyor şarkısında.

"Early Roman Kings" ise Muddy Waters'ın meşhur şarkısı "Mannish Boy"un müziğini sample olarak aynen almış. Joni Mitchell gene küplere binecek, kaçın !

Evet, Dylan'ın sesi artık Kurabiye Canavarı kıvamına gelmiş durumda. Ama ne yaparsın, bu melodilere bu sözlere kayıtsız kalmak mümkün değil. Özellikle albümün balladları çok özenle hazırlanmış. Dinlememek olmaz. Bir Dylan fanı iseniz, zaten albüm sizi mestedecektir.

Eee bize sadece albümü almak ve kendimizden geçmek düşüyor.

Dinlemeden Olmaz: Duquesne Whistle, Tempest, Roll On John, Long And Wasted Years, Scarlet Town

5 yorum: